Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Europejscy rolnicy w obronie polskich producentów truskawek

0
Podziel się:

COPA-COGECA, największa organizacja
reprezentująca europejskich rolników i spółdzielców, wsparła w
środę polskie żądania wprowadzenia stałych ceł antydumpingowych na
mrożone truskawki z Chin.

COPA-COGECA, największa organizacja reprezentująca europejskich rolników i spółdzielców, wsparła w środę polskie żądania wprowadzenia stałych ceł antydumpingowych na mrożone truskawki z Chin.

W liście wysłanym do unijnych komisarzy Petera Mandelsona (handel) i Mariann Fischer Boel (rolnictwo) COPA-COGECA pisze, iż "z wielkim zaniepokojeniem" odebrała sygnały z Komisji Europejskiej, że rozważa ona nieprzedłużenie wprowadzonych w październiku zeszłego roku tymczasowych (na 6 miesięcy) ceł antydumpingowych na przywóz mrożonych truskawek pochodzących z Chin.

Zdaniem tego największego lobby rolniczego w UE, wprowadzenie w październiku przejściowych ceł antydumpingowych na tani import z Chin było uzasadnione, gdyż z powodu tego importu cierpieli europejscy producenci, zwłaszcza w Polsce, gdzie prawie całość produkcji truskawek jest przeznaczana do mrożenia i dalszego przetwarzania.

COPA-COGECA "domaga się, aby komisarz ds. handlu Peter Mandelson dopilnował przestrzegania na rynku wspólnotowym warunków uczciwej konkurencji i w tym celu wprowadził stałe cło antydumpingowe na przywóz mrożonych truskawek pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej" - czytamy w liście.

Tymczasem z informacji PAP wynika, że Mandelson jest zdeterminowany znieść cła na chińskie truskawki. Uważa bowiem, że kłopoty polskich plantatorów truskawek wynikają w dużej mierze z niskiej konkurencyjności tego sektora w Polsce, a nie z importu z Chin. Poza tym Mandelson jest zdania, że na wysokich cłach tracą europejscy odbiorcy mrożonych truskawek, głównie producenci dżemów i jogurtów.

Propozycja Komisji Europejskiej ma być oficjalnie znana w ciągu najbliższych tygodni. Będą musiały ją zaakceptować kraje członkowskie (najprawdopodobniej w połowie kwietnia); nie jest wymagana jednomyślność.

W KE Mandelson natrafił na razie na sprzeciw tylko ze strony polskiej komisarz Danuty Huebner, co może nie wystarczyć, by zablokować decyzję.

Zdaniem Polski tani import z Chin był katastrofalny dla polskich plantatorów truskawek. Ministerstwo Rolnictwa prezentowało w ubiegłym roku dane, z których wynikało, że w 2004 roku cena polskich truskawek na rynku UE wynosiła 1.082 euro za tonę, natomiast w 2005 roku - już tylko 717 euro za tonę. W tym samym okresie średnia cena chińskich truskawek w imporcie do UE spadła z 606 do 461 euro za tonę.

Inga Czerny (PAP)

icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)