Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Europejski Bank Inwestycyjny nie sfinansuje budowy Gazociągu Północnego

0
Podziel się:

(dochodzą informacje backgroundowe ze środowej konferencji
Gerharda Schroedera)

(dochodzą informacje backgroundowe ze środowej konferencji Gerharda Schroedera)

8.2.Bruksela (PAP) - Ze względu na sprzeciw niektórych krajów członkowskich Unii Europejskiej Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) nie może wziąć udziału w finansowaniu niemiecko-rosyjskiego Gazociągu Północnego, który ma być położony na dnie Bałtyku - powiedział w czwartek w Brukseli prezes EIB Philippe Maystadt.

"Jest w tej sprawie zdecydowany opór ze strony niektórych krajów członkowskich. Dopóki będzie sprzeciw ze strony niektórych krajów, dopóty nie będziemy mogli sfinansować tego projektu" - powiedział prezes na konferencji prasowej w Brukseli.

Wyjaśnił, że ponieważ znaczna część gazociągu przebiega poza terytorium UE (tzn. w Rosji i jej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego), to ewentualne zaangażowanie EIB wymagałoby jednomyślnej zgody wszystkich krajów członkowskich - udziałowców banku. Ich przedstawiciele zasiadają w radzie zarządzającej EIB. Maystadt nie zdradził, o jakie kraje chodzi, ale wiadomo, że z powodów politycznych przeciwne budowie gazociągu są Litwa, Łotwa i Estonia oraz Polska, zaś Szwecja wyraża obawy o wpływ tej inwestycji na środowisko naturalne.

Maystadt przyznał, że sytuacja byłaby inna, gdyby gazociąg przebiegał przez terytorium UE. "Bylibyśmy gotowi do zaangażowania się w projekt, jednak w tym szczególnym przypadku musimy mieć jednomyślność" - powiedział.

Jego zdaniem sytuacji nie zmienia wpisanie w zeszłym roku inwestycji na listę unijnych projektów priorytetowych, które z założenia EIB powinien wspierać ze swoich funduszy. W 2007 roku ma zamiar przeznaczyć na cele związane z energią 4 mld euro (3 mld w roku 2006). Dywersyfikacja i bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych są jednym z priorytetów działalności EIB, podobnie jak całej UE.

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder był w środę w Brukseli, szukając poparcia dla budowy gazociągu. Obecnie jest on szefem rady nadzorczej spółki Nord Stream odpowiedzialnej za inwestycję. Powiedział na konferencji prasowej, że trwają rozmowy z EIB na temat ewentualnego współfinansowania gazociągu.

"EIB jest jednym z możliwych istotnych partnerów. Ten projekt jest przecież na unijnej liście priorytetowej, co oznacza, że jest w interesie całej Unii Europejskiej, a nie tylko Niemiec czy Rosji, bo służy dywersyfikacji i wzmacnia bezpieczeństwo dostaw dla UE" - argumentował Schroeder.

Towarzyszący mu szef wykonawczy Nord Stream Matthias Warnig sprecyzował, że choć "wstępne rozmowy z EIB trwają, to nic nie zostało jeszcze postanowione".

Liczący 1200 km Gazociąg Północny ma kosztować ponad 5 mld euro. Pierwsza nitka, dostarczająca rocznie 27,5 mld metrów sześciennych rosyjskiego gazu do Niemiec, ma być gotowa w roku 2010. Docelowo gazociągiem ma płynąć dwa razy więcej surowca.

Michał Kot (PAP)

kot/ kan/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)