Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE i USA o współpracy transatlantyckiej - forum w Brukseli

0
Podziel się:

Wyzwania we współpracy transatlantyckiej to
główny temat rozpoczętego w piątek wieczorem w Brukseli 3-dniowego
forum, w którym udział biorą wysocy przedstawiciele krajów UE i
Stanów Zjednoczonych.

Wyzwania we współpracy transatlantyckiej to główny temat rozpoczętego w piątek wieczorem w Brukseli 3-dniowego forum, w którym udział biorą wysocy przedstawiciele krajów UE i Stanów Zjednoczonych.

Otwierając forum premier Belgii Guy Verhofstadt i wpływowy republikański senator USA John McCain podkreślili, że zarówno dla Europy, jak i Ameryki najważniejsze jest promowanie demokracji.

Verhofstadt zaznaczył, że obie strony muszą zastanowić się nad zdefiniowaniem nowych celów dla NATO. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o dbanie o takie wartości, jak demokracja, wolność, prawa człowieka. Jego zdaniem, Sojusz powinien przekształcać się z organizacji, w której współpracuje wiele różnych państw, w organizację opartą na dwóch filarach: europejskim i amerykańskim.

Senator McCain mówił o zagrożeniu ze strony Iranu, który "już posiada pociski balistyczne zdolne dotrzeć do głównych stolic Europy".

"Nie twierdzę, że akcja militarna jest konieczna w tym momencie; taka akcja jest zawsze ostatecznością, którą należy brać pod uwagę" - tłumaczył. Jego zdaniem, Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna wprowadzić wobec Iranu sankcje polegające na zakazie inwestycji, podróżowania przedstawicieli rządu i naukowców pracujących nad programem nuklearnym.

"Jest tylko jedna rzecz gorsza od akcji militarnej - to Iran dysponujący bronią nuklearną" - oświadczył amerykański senator.

Podkreślił, że w centrum zainteresowania zarówno UE, jak i USA muszą pozostawać: Białoruś, Ukraina, Gruzja, a także Turcja i kraje bałkańskie.

W forum biorą udział politycy, przedstawiciele organizacji międzynarodowych, ekonomiści i intelektualiści z Europy i USA. Obecność zapowiedzieli m.in. szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Javier Solana, sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer. Polskę na forum będzie reprezentował w niedzielę minister obrony narodowej Radosław Sikorski.

Przedstawiciele strony amerykańskiej i unijnej mają zdefiniować wizje zadań, jakie stoją przed nimi w ramach współpracy transatlantyckiej. Dyskusje mają dotyczyć m.in. konkurencji globalnej i celów w tej dziedzinie dla sektora publicznego i prywatnego, zagadnień terroryzmu, różnych pandemii, sytuacji na Bałkanach.

Dyskutanci będą się też zastanawiać, czy potrzebna jest transatlantycka polityka bezpieczeństwa energetycznego.

Forum zakończy się w niedzielę.

Katarzyna Rumowska (PAP) ktt/ mmp/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)