Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: KE: coraz więcej procesów o nielegalną pomoc państwową

0
Podziel się:

Liczba rozpatrywanych przez sądy
przypadków nielegalnej państwowej pomocy dla przedsiębiorstw
wzrosła w Unii Europejskiej w ciągu ostatnich sześciu lat
trzykrotnie, ale konkretne tego efekty są ograniczone - głosi
opublikowany w piątek raport Komisji Europejskiej.

*Liczba rozpatrywanych przez sądy przypadków nielegalnej państwowej pomocy dla przedsiębiorstw wzrosła w Unii Europejskiej w ciągu ostatnich sześciu lat trzykrotnie, ale konkretne tego efekty są ograniczone - głosi opublikowany w piątek raport Komisji Europejskiej. *

Coraz częstsze wytaczanie spraw o nieuczciwą konkurencję przed sądami państw członkowskich Komisja uznaje mimo wszystko za zjawisko pozytywne.

"Narodowe sądy mają do odegrania istotną rolę w chronieniu praw przedsiębiorstw, które doznają uszczerbku w rezultacie nielegalnej pomocy dla konkurencyjnych firm. Z wielkim uznaniem witam gwałtowny wzrost liczby indywidualnych pozwów przed narodowymi sądami w sprawach o pomoc państwową" - czytamy w dołączonym do raportu oświadczeniu unijnej komisarz do spraw konkurencji Neelie Kroes.

Raport zaznacza jednak, iż sądy uznały za bezpodstawne blisko 97 procent pozwów, skierowanych przez przedsiębiorstwa przeciwko agendom publicznym lub innym firmom z tytułu praktykowania niedozwolonej pomocy. Pozwy o nielegalną pomoc sensu stricto stanowią jednak tylko jedną trzecią ogółu spraw, rozpatrywanych przez sądy z tytułu naruszenia zasad wolnej konkurencji.

Podstawą ponad połowy łącznej liczby pozwów było bezprawne uprzywilejowanie podatkowe firm konkurencyjnych. Raport nie podaje, jaki odsetek tych spraw rozstrzygnięto po myśli powodów.

Dodatkowym problemem jest to, że nawet wygranie procesu sądowego z rządem centralnym nie zawsze gwarantuje wyegzekwowanie finansowych skutków wyroku od władz regionalnych czy lokalnych. (PAP)

dmi/ ap/

3050

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)