Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: KE nie widzi prawnych przeszkód dla pomysłu dwuetapowej ratyfikacji konstytucji UE

0
Podziel się:

7.3.Bruksela (PAP) - Zdaniem Komisji Europejskiej nie ma prawnych
przeszkód, aby jakiś kraj członkowski przeprowadził ratyfikację
unijnej konstytucji w dwóch etapach: części tekstu w referendum, a
części w swoim narodowym parlamencie.

*7.3.Bruksela (PAP) - Zdaniem Komisji Europejskiej nie ma prawnych przeszkód, aby jakiś kraj członkowski przeprowadził ratyfikację unijnej konstytucji w dwóch etapach: części tekstu w referendum, a części w swoim narodowym parlamencie. *

"Z punktu widzenia prawnego nic nie stoi na przeszkodzie, aby któreś z państw członkowskich zastosowało dwie różne procedury ratyfikacyjne w celu ratyfikacji unijnej konstytucji" - powiedział we wtorek PAP rzecznik Komisji Europejskiej ds. instytucjonalnych Mikołaj Dowgielewicz.

"Warunkiem jest, by w ostateczności konstytucja stanowiła jeden integralny traktat" - dodał Dowgielewicz, powołując się na opinię prawników Komisji.

Odniósł się tym samym do opisanego w prasie francusko- niemieckiego pomysłu ratowania unijnej konstytucji, odrzuconej w ubiegłym roku w referendum we Francji i Holandii.

Jak podał w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik "Der Spiegel", francuska i niemiecka prawica prowadzą, za wiedzą kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Jacquesa Chiraca, poufne negocjacje na temat Traktatu Konstytucyjnego UE.

Ich plan przewiduje uratowanie obecnej konstytucji europejskiej poprzez ponowne poddanie pod głosowanie w referendach we Francji i Holandii jej pierwszych dwóch części, regulujących zasady funkcjonowania wspólnoty 25 krajów oraz zawierających kartę praw podstawowych i obywatelskich.

Ponadto, do tekstu miałaby być dodana polityczna deklaracja, najprawdopodobniej o socjalnym wymiarze Europy.

Tymczasem trzecia i ostatnia część tekstu, dotycząca unijnych polityk i wspólnego rynku - miałaby zostać przyjęta przez parlamenty obu krajów. Mimo że w ogromnej części nie zawiera nic nowego (jest powtórzeniem poprzednich traktatów), to ona wzbudziła we Francji najwięcej emocji, bo kojarzona jest z liberalizmem i wolnym rynkiem.

W ten sposób osiągnięto by ten sam efekt, co w 14 innych państwach UE, które już ratyfikowały traktat.

Kilka dni temu minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Ryszard Schnepf powiedział PAP, że Polska jest przeciwna dzieleniu obecnego Traktatu Konstytucyjnego UE na części.

Unijną konstytucję ratyfikowało już 14 państw członkowskich. Po porażce referendów we Francji i Holandii unijni przywódcy postanowili na szczycie w czerwcu 2005 roku dać sobie rok czasu na refleksję w sprawie przyszłości tego dokumentu, a wiele krajów, w tym Polska, wstrzymały proces ratyfikacyjny.

"Wydaje się, że czas refleksji zostanie przedłużony, ponad szczyt w czerwcu tego roku. Ale nie wiadomo do kiedy" - powiedział Dowgielewicz.

Przede wszystkim dlatego - tłumaczył - że tej refleksji dotychczas zabrakło. Po drugie, "teraz ważne są inne decyzji, które poprawią sytuację gospodarczą Unii Europejskiej" - dodał.

Inga Czerny (PAP)

ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)