Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: KE: nowe wytyczne dotyczące badania i diagnozowania raka piersi

0
Podziel się:

Około 32 tys. kobiet, które rocznie umierają
na raka piersi, mogłoby żyć, gdyby wszystkie kraje UE stosowały
nowoczesne sposoby badania i diagnozowania tej choroby. Komisja
Europejska promuje specjalny przewodnik mający pomóc wykrywać tę
chorobę.

Około 32 tys. kobiet, które rocznie umierają na raka piersi, mogłoby żyć, gdyby wszystkie kraje UE stosowały nowoczesne sposoby badania i diagnozowania tej choroby. Komisja Europejska promuje specjalny przewodnik mający pomóc wykrywać tę chorobę.

W piątek KE poinformowała o opublikowaniu już po raz czwarty specjalnego przewodnika zawierającego wytyczne dotyczące zapewnienia najwyższej jakości badań i diagnozowania raka piersi.

Nowe wytyczne opracowano we współpracy z dwustoma specjalistami z osiemnastu krajów członkowskich, w tym z Polski, a także m.in. Kanady, Izraela, Szwajcarii, USA.

Wskazówki zawarte w publikacji dotyczą mammografii komputerowej i zawierają porady dla lekarzy specjalizujących się w tematyce raka piersi.

Zdaniem unijnego komisarza ds. zdrowia Markosa Kyprianu, UE musi robić więcej niż dotychczas, aby walczyć z tą chorobą. Spośród wszystkich odmian raka to właśnie rak piersi jest najczęściej wykrywany u kobiet w krajach UE (26,5 proc.).

Dzięki badaniu mammograficznemu można wykryć raka piersi nawet na trzy, cztery lata przed spostrzeżeniem symptomów choroby przez kobietę. Wczesne wykrycie daje ogromną szansę na wyleczenie.

W Polsce lekarze alarmują, że kobiety - głównie ze strachu przed chorobą - zwlekają z pójściem na badanie mammograficzne. Jesienią ubiegłego roku opublikowano dane, z których wynikało, że nie wykorzystano aż 70 proc. z puli refundowanych przez państwo badań, przeznaczonej dla najbardziej zagrożonej tym nowotworem grupy kobiet - po 50. roku życia.

W opublikowanym przewodniku zebrano najlepsze przykłady z prowadzonych programów badania raka piersi w ostatnich 20 latach w poszczególnych krajach. Według Komisji Europejskiej poprzednie edycje przewodnika cieszyły się ogromną popularnością wśród odbiorców i wpłynęły na poprawę standardów badania i wykrywania nowotworu w wielu szpitalach i placówkach medycznych.

Przewodnik jest finansowany dzięki unijnemu programowi "Europa przeciwko rakowi". Zainicjowano go w 1987 r. i był jednym z pierwszych programów KE dotyczących zdrowia publicznego. Na jego finansowanie w latach 1996-2002 przeznaczono ponad 90 mln euro. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cancercode.org.

Katarzyna Rumowska (PAP)

ktt/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)