Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Komisja Europejska przyjrzy się pluralizmowi w mediach

0
Podziel się:

Komisja Europejska zamierza zbadać, w jakim
stopniu kraje członkowskie UE gwarantują zachowanie pluralizmu w
mediach, nazywając go "kluczowym dla zachowania demokracji w Unii
Europejskiej jako całości".

Komisja Europejska zamierza zbadać, w jakim stopniu kraje członkowskie UE gwarantują zachowanie pluralizmu w mediach, nazywając go "kluczowym dla zachowania demokracji w Unii Europejskiej jako całości".

KE opublikowała we wtorek program rozłożonych na trzy etapy działań - od gotowego już wstępnego raportu obejmującego m.in. analizę stosunków własnościowych na rynku mediów w krajach UE, przez analizę sytuacji w poszczególnych krajach, po wskazówki dotyczące zachowania odpowiednich standardów pluralizmu w mediach, które mają być wydane w przyszłym roku. Jakie będą kryteria oceny, czy media są pluralistyczne - okaże się w czasie konsultacji publicznych na ten temat.

Pluralizm mediów to - podkreśla Komisja Europejska - nie tylko kwestia własności stacji telewizyjnych czy wydawnictw, ale po prostu kwestia wolności słowa. "Chodzi o to, by zapewnić obywatelom dostęp do zróżnicowanych informacji, tak by mogli sobie wyrobić opinię na dany temat, nie będąc pod wpływem jednego dominującego środka przekazu" - głosi komunikat KE.

"Obywatele potrzebują przejrzystych mechanizmów na rynku mediów, które zagwarantują, że poszczególne podmioty będą postrzegane jako całkowicie niezależne" - podkreśla także KE. Dlatego chce nadal forsować wpisanie do unijnego prawa obowiązku zapewnienia niezależności politycznej narodowym instytucjom regulującym rynek telewizyjny (w Polsce jest to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji). Na razie nie ma na to zgody krajów członkowskich.

Ponieważ w prawie unijnym nie istnieją obecnie przepisy o niezależności regulatorów od rządów i nadawców, KE nie ma na razie kompetencji, by kierować do krajów konkretne żądania w przypadku nadmiernej ingerencji władz na rynku telewizyjnym.

Ciągu dalszego debat nad proponowaną przez KE dyrektywą "Media audiowizualne bez granic" można się spodziewać już w pierwszej połowie tego roku. Czy działania na rzecz pluralizmu w mediach podejmowane przez Komisję Europejską zaowocują innymi inicjatywami legislacyjnymi - okaże się nie wcześniej niż w 2008 roku.

Michał Kot (PAP)

kot/ mc/

media
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)