Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Komisja Europejska zapowiada współpracę z krajami Morza Czarnego

0
Podziel się:

Komisja Europejska (KE) zapowiedziała w
środę współpracę z państwami Morza Czarnego, jako regionu, co ma
służyć wsparciu reform i stabilizacji m.in. za pośrednictwem
Rumunii i Bułgarii - czarnomorskich państw, należących od tego
roku do UE.

Komisja Europejska (KE) zapowiedziała w środę współpracę z państwami Morza Czarnego, jako regionu, co ma służyć wsparciu reform i stabilizacji m.in. za pośrednictwem Rumunii i Bułgarii - czarnomorskich państw, należących od tego roku do UE.

"Od przystąpienia Rumunii i Bułgarii UE stała się częścią regionu Morza Czarnego. Nadszedł czas, by skoncentrować uwagę na poziomie regionalnym i ożywić tam proces współpracy, otwierając dodatkowy wymiar w naszych stosunkach z Rosją, Turcją i wschodnimi partnerami Europejskiej Polityki Sąsiedztwa (EPS)" - oświadczyła unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner.

"Rumunia i Bułgaria będą głównymi graczami, a nowa inicjatywa wzmocni ich rolę w regionie" - dodała.

Na nową formę współpracy, którą oficjalnie nazwano "Synergią Morza Czarnego" (Black Sea Synergy), KE nie przewiduje dodatkowych pieniędzy. Zdaniem Ferrero-Waldner wystarczające są obecne fundusze dla krajów Morza Czarnego, w tym przedakcesyjne środki dla Turcji oraz wsparcie reform w Rosji. Nie będzie też żadnych instytucjonalnych form współpracy, bowiem - tłumaczyła Ferrero- Waldner - wystarczą istniejące ramy, takie jak Europejska Polityka Sąsiedzka.

KE chce natomiast zacieśnić kontakty z istniejącą od 1992 roku Organizacją Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego (BSEC). "Zamierzamy wystąpić o status obserwatora" - oświadczyła komisarz, zapowiadając także regularne spotkania UE-BSEC na szczeblu ministerialnym.

Tłumacząc, jaka jest "wartość dodana" nowej inicjatywy, Ferrero- Waldner powiedziała, że "pojawia się coraz więcej spraw, które wymagają skoordynowanego podejścia na poziomie regionalnym". Wymieniła współpracę energetyczną, a także transport, handel, środowisko i rybołówstwo, ruch ludności oraz badania i rozwój.

"Poza tym mamy nadzieję, że nowa forma współpracy przyczyni się w regionie do wzrostu wzajemnego zaufania, co daje szansę na rozwiązania tlących się tam konfliktów, (np. w Naddniestrzu, Abchazji czy Południowej Osetii)" - dodała komisarz.

Podobną regionalną współpracę Unia Europejska prowadzi z krajami Morza Śródziemnego (tzw. dialog Euromed) oraz Norwegią, Islandią i w ograniczonym zakresie z Rosją w ramach tzw. Wymiaru Północnego. "Teraz skupimy się na regionie, który do tej pory pozostawał w pewnym stopniu na uboczu naszej polityki" - powiedziała Ferrero- Waldner.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ mw/

14:38 07/04/11

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)