Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE ma się lepiej chronić przed zagrożeniem biologicznym

0
Podziel się:

Unia Europejska potrzebuje lepszej ochrony
przed zagrożeniem atakiem z użyciem broni biologicznej, wybuchem
epidemii, albo skażeniem produktów spożywczych na masową skalę -
przekonuje Komisja Europejska, zachęcając kraje członkowskie do
większej współpracy w tej dziedzinie.

Unia Europejska potrzebuje lepszej ochrony przed zagrożeniem atakiem z użyciem broni biologicznej, wybuchem epidemii, albo skażeniem produktów spożywczych na masową skalę - przekonuje Komisja Europejska, zachęcając kraje członkowskie do większej współpracy w tej dziedzinie.

Niepokój komisarza odpowiadającego za sprawy wewnętrzne, Franco Frattiniego, wywołuje zwłaszcza groźba biologicznego ataku terrorystycznego. "Choć ryzyko jest statystycznie niewielkie, nie można powiedzieć, że nie istnieje" - powiedział na konferencji prasowej.

Zastrzegł, że nie chce wywoływać paniki, bowiem nie dysponuje sygnałami o konkretnym, bezpośrednim zagrożeniu atakiem. "Ale zamachy terrorystyczne, którym ostatnio udało się zapobiec w Londynie, pokazują, że zagrożenie jest realne" - podkreślił.

Nawoływał do większej współpracy krajowych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo z ośrodkami badawczymi, w tym prywatnymi, które mogą zapewnić wsparcie naukowe, a także lepszej wymiany informacji, także poufnych.

"Reagowanie, gdy dojdzie już do tragedii, to jest absolutnie za późno, potrzebujemy prewencji" - dodał z naciskiem.

Towarzyszący mu komisarz ds. zdrowia Markos Kyprianu przestrzegał przed katastrofalnymi skutkami epidemii, czemu sprzyja swoboda podróżowania w UE i coraz częstsze wyjazdy Europejczyków w odległe rejony świata. Podkreślił konieczność troski o bezpieczeństwo żywności, która jest podatna na umyślne albo przypadkowe zakażenie, mogące wywołać masowe zatrucia. Wspomniał także o zagrożeniu, jakie mogą spowodować wypadki albo brak należytej kontroli w laboratoriach, co może doprowadzić do uwolnienia chorobotwórczych zarazków, zagrażających zdrowiu i życiu ludzi.

"Zagrożenie biologiczne to z jednej strony ryzyko destabilizacji całych społeczeństw, a z drugiej - potencjalne straty dla gospodarki" - powiedział Kyprianu.

Na razie Komisja Europejska chce rozpocząć debatę na ten temat, na podstawie opublikowanej w środę "zielonej księgi". Kładzie w niej nacisk na lepszą współpracę, która "zwiększy bezpieczeństwo poprzez zapobieganie czynom przestępczym a także wypadkom, oraz pozwoli uniknąć epidemii".

Wśród konkretnych rozwiązań, nad którymi zastanawia się KE, jest ustanowienie jednolitych, minimalnych standardów dostępu do laboratoriów naukowych, albo minimalnych kwalifikacji osób, które mają w nich do czynienia z niebezpiecznymi, biologicznie czynnymi substancjami. Jest też propozycja unijnych zasobów szczepionek, którymi dzieliłyby się kraje członkowskie w przypadku wystąpienia epidemii.

Michał Kot (PAP)

kot/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)