Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Na Wyspach Brytyjskich przetrwają mile, jardy i półkwarty

0
Podziel się:

Brytyjczycy nadal będą mogli mierzyć
odległości w milach i zamawiać w pubie półkwartę piwa. Wsłuchując
się w głos brytyjskiej opinii publicznej, Komisja Europejska
zgodziła się we wtorek na zachowanie obowiązującego na Wyspach
imperialnego systemu miar.

Brytyjczycy nadal będą mogli mierzyć odległości w milach i zamawiać w pubie półkwartę piwa. Wsłuchując się w głos brytyjskiej opinii publicznej, Komisja Europejska zgodziła się we wtorek na zachowanie obowiązującego na Wyspach imperialnego systemu miar.

"Chodzi o szacunek dla kultury i tradycji Wielkiej Brytanii, a także Irlandii, które są ważne dla Komisji Europejskiej" - tłumaczył komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen.

KE zaproponowała, by kraje członkowskie zgodziły się na bezterminowe stosowanie w Wielkiej Brytanii i Irlandii tzw. jednostek imperialnych. Według dotychczas obowiązującego kalendarza ulgowe traktowanie tych krajów miało się zakończyć w 2009 roku, ponieważ unijna dyrektywa z 1979 roku zakłada docelowo pełną zgodność z uznanym powszechnie na świecie systemem metrycznym (SI).

Tymczasem na Wyspach piwo w pubach zamawia się powszechnie w półkwartach (albo pintach, od ang. pint - 0,568 litra), a ograniczenia prędkości na drogach podaje w milach (1609,3 m). Godząc się z tą rzeczywistością, KE uznała, że reguły unijnego rynku wewnętrznego nie stoją na przeszkodzie, by także w sklepach spożywczych dalej kupować towary na funty (454 g) i uncje (1/16 funta), a długość mierzyć w calach (25,4 mm), stopach (0,3 m) i jardach (0,91 m). O ile oczywiście jednocześnie podaje się miary w systemie metrycznym.

Obowiązek przejścia na system metryczny był na Wyspach pożywką dla radykalnych eurosceptyków, wspieranych przez zawsze gotowe do krytyki Brukseli brukowce. Komisja Europejska zaprzecza jednak, by jej propozycja miała jakikolwiek związek z ewentualnym referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie nowego traktatu UE, którego wynik mógłby pogrzebać szanse na ratyfikację i przyjęcie tego dokumentu.

Brytyjski rząd z zadowoleniem powitał "dobrą wiadomość z Brukseli", ciesząc się z rezultatów "bliskiej współpracy" z Komisją Europejską.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)