Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Nacisk KE na Francję; coraz większe obawy przed protekcjonizmem

0
Podziel się:

28.2.Bruksela (PAP) - Komisja Europejska wzmogła we wtorek nacisk
na Francję w związku z brakiem odpowiedzi tego kraju na list KE
dotyczący przepisów o przejęciach w strategicznych sektorach
gospodarczych w tym kraju. KE obawia się, że francuskie plany
legislacyjne pozwolą na rozwijanie protekcjonizmu.

28.2.Bruksela (PAP) - Komisja Europejska wzmogła we wtorek nacisk na Francję w związku z brakiem odpowiedzi tego kraju na list KE dotyczący przepisów o przejęciach w strategicznych sektorach gospodarczych w tym kraju. KE obawia się, że francuskie plany legislacyjne pozwolą na rozwijanie protekcjonizmu.

Chodzi o przepisy, które mają umożliwić francuskiemu rządowi niedopuszczanie do kupowania przez firmy z innych krajów dużych firm w strategicznych sektorach gospodarki we Francji.

Zdaniem UE nowe francuskie prawo może dyskryminować firmy zagraniczne, które - według nowych przepisów - musiałyby przejść specjalne procedury, nim da im się możliwość dokonania przejęcia.

Rzecznik unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego i usług Charliego McCreevy'ego, Oliver Drewes, powiedział we wtorek w Brukseli, że minął już termin odpowiedzi Francji na wysłany pod koniec stycznia list KE z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie.

Drewes oświadczył, że jeśli Francja nie da w najbliższym czasie "satysfakcjonującej odpowiedzi", to KE może podjąć stosowne działania. Zapowiedział, że możliwe jest wszczęcie procedury związanej z naruszaniem unijnych przepisów. "Brak odpowiedzi to również odpowiedź" - dodał.

W ostatnich tygodniach w UE coraz głośniej mówi się o problemie "narodowego protekcjonizmu". Chodzi o to, że rządy niektórych krajów nie dopuszczają do przejmowania strategicznych firm przez podmioty z innych krajów. W tym kontekście wymienia się m.in. zapowiedzianą fuzję francuskiej spółki publicznej Gaz de France (GDF) i belgijsko-francuskiej spółki wodociągowo-energetyczno- gazowej Suez. W rezultacie, ku nieskrywanemu niezadowoleniu rządu Włoch, Suezu nie kupi włoska spółka Enel, która chciała to zrobić.

W dyskusji o protekcjonizmie wymienia się także Polskę i sprawę niedopuszczenia przez polski rząd do fuzji banków Pekao SA i BPH. Takiej fuzji chce właściciel większości udziałów w obu bankach - włoski bank UniCredito. Polska argumentuje, że fuzja, która zaowocowałaby powstaniem banku większego od największego obecnie PKO BP, byłaby m.in. złamaniem umowy prywatyzacyjnej Pekao.

Katarzyna Rumowska (PAP)

kot/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)