Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Nowe prawo o lekach pediatrycznych: będzie więcej leków dla dzieci

0
Podziel się:

Parlament Europejski przyjął w czwartek
rozporządzenie w sprawie leków dla dzieci, które zachęca firmy
farmaceutyczne do produkcji medykamentów przeznaczonych wyłącznie
dla najmłodszych.

Parlament Europejski przyjął w czwartek rozporządzenie w sprawie leków dla dzieci, które zachęca firmy farmaceutyczne do produkcji medykamentów przeznaczonych wyłącznie dla najmłodszych.

Wcześniej rozporządzenie uzyskało zielone światło ze strony rządów państw UE.

Obecnie ponad połowa leków stosowanych w Europie w leczeniu dzieci nie przeszło badań klinicznych pod kątem przeznaczenia dla tej grupy. W leczeniu małych pacjentów pediatrzy mają do dyspozycji niewielki wybór leków. Często po prostu zalecają rodzicom dzielenie dawek leków wyprodukowanych z myślą o dorosłych. Nie zawsze wiadomo, jak organizm dziecka na to zareaguje.

"Metabolizm dziecka różni się od metabolizmu osoby dorosłej, dlatego dzieci potrzebują innej formuły farmaceutycznej niż ta, która przeznaczona jest dla dorosłych, nie tylko po to, by była ona lepiej tolerowana, ale także by okazała się skuteczniejsza" - tłumaczyła eurodeputowana Françoise Grosstete, sprawozdawczymi raportu.

Zdaniem eurokratów, przyjęte w czwartek rozporządzenie spowoduje wzrost liczby leków opracowanych specjalnie dla dzieci, a także rozwój badań nad takimi lekami. Firmy farmaceutyczne, które będą opracowywać specjalne leki dla dzieci uzyskają w nagrodę dłuższą ochronę patentową na nowe medykamenty.

Polska była jedynym krajem, który w grudniu ub. roku głosował przeciwko rozporządzeniu, co jednak nie miało wpływu na jego przyjęcie (decydowała większość głosów). Choć Polska popierała samą ideę, że na rynku powinno być więcej leków dla dzieci, to kwestionowała przewidziany w rozporządzeniu system zachęt dla przemysłu.

W zamian za kosztowne badania nad lekami dla dzieci, koncerny farmaceutyczne będą mogły bowiem korzystać z wydłużonej o sześć miesięcy ochrony patentowej, a w niektórych przypadkach nawet z 12- letniej wyłączności rynkowej. W tym czasie ich leki będą drogie, a przez to w niektórych krajach mniej dostępne. Produkcja tanich odpowiedników, tzw. leków generycznych, będzie odłożona w czasie.

"To jest uderzenie w budżet chorego i w budżet państwa - mówił w grudniu minister zdrowia Zbigniew Religa. - To jest działanie na korzyść wielkich firm innowacyjnych, a nie pacjentów, którzy potrzebują leków generycznych".

Komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen zachwalał w czwartek rozporządzenie, argumentując, że przyczyni się ono do wzrostu innowacyjności w UE. Ponadto przekonywał, że nowe prawo zobowiązuje Unię do finansowania badań nad lekami niechronionymi patentami.

Inga Czerny (PAP)

icz/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)