Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE ostrzega, że jej misja w Kosowie może się opóźnić

0
Podziel się:

Unia Europejska ostrzegła w poniedziałek,
że będzie zmuszona opóźnić pełne wprowadzenie swej misji w Kosowie
z powodu problemów w przekazaniu jej obowiązków przez
dotychczasową oenzetowską misję UNMIK.

Unia Europejska ostrzegła w poniedziałek, że będzie zmuszona opóźnić pełne wprowadzenie swej misji w Kosowie z powodu problemów w przekazaniu jej obowiązków przez dotychczasową oenzetowską misję UNMIK.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier zapowiedział w poniedziałek po spotkaniu szefów dyplomacji państw unijnych w Brukseli, że misja UE "może ulec opóźnieniu", jeśli porozumienie z ONZ nie będzie zawarte do 15 czerwca.

Szef unijnej dyplomacji Javier Solana poinformował w poniedziałek, że w czwartek ma się spotkać w Sztokholmie z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem, aby porozmawiać na temat roli obydwu organizacji w Kosowie.

Przypomniał, że misja ONZ jest w Kosowie od połowy 1999 roku, zgodnie z rezolucją nr 1244 Rady Bezpieczeństwa ONZ, podobnie jak misja policyjno-prawna UE (EULEX).

Misja UE ma być złożona z 1800-1900 policjantów, prawników, sędziów i celników, z możliwością rozszerzenia do 2100 osób, a jej podstawowym zadaniem będzie stworzenie efektywnej administracji w Kosowie. Jednak z uwagi na sprzeciw Serbii i Rosji rozmieszczanie członków misji ograniczyło się w ciągu trzech miesięcy do 250 osób.

Włoski minister spraw zagranicznych Franco Frattini wyraził w poniedziałek opinię, że EULEX będzie w pełni mógł działać dopiero we wrześniu lub w październiku.

Według szefa francuskiej dyplomacji Bernarda Kouchnera, na razie członkowie misji UE będą rozmieszczani na południu Kosowa i pomału w innych częściach.

15 czerwca wchodzi w życie konstytucja Kosowa - najmłodszego państwa w Europie, byłej prowincji Serbii. Konstytucja jest zgodna z zaleceniami byłego oenzetowskiego wysłannika do Kosowa Marttiego Ahtisaariego, który zaproponował utworzenie państwa pod "międzynarodowym nadzorem".

W konstytucji przewidziano, że szef EULEX może "wycofać albo uznać za nieważne decyzje podjęte przez władze Kosowa".

Kosowo ogłosiło niepodległość 17 lutego, mimo ostrych protestów Serbii, do której formalnie należało, oraz popierającej Serbię Rosji. Dotychczas uznało je blisko 40 krajów, w tym USA, Polska i inne kraje UE. (PAP)

jo/ mc/ gma/

6229 6386 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)