Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Polska bliska zakończenia rozmów w sprawie planu emisji gazów cieplarnianych

0
Podziel się:

9.3.Bruksela (PAP) - Polska jest bliska zakończenia rozmów z
Komisją Europejską w sprawie krajowego planu emisji gazów
cieplarnianych, ale KE wciąż czeka na brakujące dokumenty, by dać
Polsce zielone światło do wejścia do unijnego systemu handlu
emisjami CO2.

*9.3.Bruksela (PAP) - Polska jest bliska zakończenia rozmów z Komisją Europejską w sprawie krajowego planu emisji gazów cieplarnianych, ale KE wciąż czeka na brakujące dokumenty, by dać Polsce zielone światło do wejścia do unijnego systemu handlu emisjami CO2. *

Zdaniem Ministerstwa Środowiska, Polska już jest w unijnym systemie.

Od początku 2005 roku istnieje w UE rynek praw do emisji CO2, który ma pomóc w ograniczeniu zanieczyszczenia atmosfery gazami cieplarnianymi i powstrzymać globalne ocieplenie klimatu. Przedsiębiorstwa handlują na nim uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, otrzymanymi od swoich władz.

W krajowych planach rozdziału uprawnień poszczególne zakłady otrzymują limity emisji (kwoty) - gdy je przekroczą, muszą dokupić odpowiednią kwotę. System działa w pięciu branżach: energetyce, metalurgii, produkcji szkła, cementu i papieru.

Nad rozdzieleniem uprawnień do emisji przez poszczególne kraje czuwa Komisja Europejska. Zgłoszone przez Polskę wstępne propozycje uznała za wygórowane i ostatecznie w marcu zeszłego roku na lata 2005-07 przyznała 239,1 mln ton rocznie, do podziału między firmy. Tym samym polski plan rozdziału uprawnień KE zaakceptowała, ale warunkowo.

Tymczasem do pełnego objęcia Polski systemem potrzebne jest pełne, a nie warunkowe zaakceptowanie planu. Rzecznik prasowy ministra środowiska Jana Szyszki, Sławomir Mazurek, zapewnił PAP, że plan ten jest już w ostatecznych uzgodnieniach z KE.

Według Komisji Europejskiej problemem jest brak listy z kwotami dla poszczególnych firm. "To nie zostało jeszcze ustalone. Dopóki nie otrzymamy tych informacji, nie damy Polsce zielonego światła do realizacji systemu handlu emisjami" - informuje KE.

Rzecznik ministra środowiska zapewnił PAP, że konkretne dane na temat limitów emisji CO2 dla firm zostały przekazane Komisji w lutym.

Oprócz Polski także Cypr, Grecja, Węgry, Luksemburg, Włochy i Malta nie sfinalizowały jeszcze rozmów, które pozwalają na wejście do systemu.

Średnie zużycie energii na mieszkańca jest w Polsce o wiele niższe niż w krajach "starej" UE, ale emisja dwutlenku węgla jest relatywnie wysoka, gdyż polska energetyka opiera się na węglu.

Katarzyna Rumowska (PAP)

kot/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)