Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE popiera zwiększenie sił NATO w Afganistanie

0
Podziel się:

Specjalny przedstawiciel Unii Europejskiej w
Afganistanie Francesc Vendrell poparł w piątek wzmocnienie sił
NATO w tym kraju, podkreślając konieczność szybkiej rozprawy z
talibami, która umożliwi odbudowę kraju.

Specjalny przedstawiciel Unii Europejskiej w Afganistanie Francesc Vendrell poparł w piątek wzmocnienie sił NATO w tym kraju, podkreślając konieczność szybkiej rozprawy z talibami, która umożliwi odbudowę kraju.

"Wzmocnienie sił w Afganistanie powinno nastąpić natychmiast" - powiedział unijny wysłannik na konferencji prasowej w Brukseli.

W zeszłym tygodniu polski minister obrony narodowej Radosław Sikorski ogłosił w Waszyngtonie wysłanie do Afganistanu w lutym 1000-osobowego kontyngentu. Minister spraw zagranicznych Anna Fotyga powiedziała w czwartek w Nowym Jorku, że sprawa lokalizacji jest obecnie dyskutowana z partnerami z NATO.

Ale zdaniem Vendrella wzmocnienie o 2-2,5 tys. osób kierowanych przez NATO sił ISAF jest niezwykle pilne, bowiem chodzi o to, by "poradzić sobie z trudnościami" do końca listopada - później walki będą utrudnione z powodów atmosferycznych.

Według dyplomaty, najważniejszą sprawą jest teraz rozprawa z talibami, którzy odzyskują wpływy na niebezpiecznym południu kraju. "Ofiary cywilne są nie do uniknięcia" - zaznaczył, ale jego zdaniem, bez tego nie może być mowy o rzeczywistej odbudowie kraju.

"Musi nastąpić trwała i widoczna odbudowa, której skutki będą bezpośrednio odczuwalne dla ludzi. Musimy zdobyć się na wysiłek i zapewnić ludziom pracę" - powiedział Vendrell.

Jego zdaniem to właśnie ze złej sytuacji społeczno-gospodarcza biorą się sukcesy talibów, którym udaje się rekrutować coraz większą liczbę ochotników do zamachów samobójczych i coraz częściej dokonywać zabójstw i porwań pracowników organizacji pozarządowych.

"To w pewien sposób naśladownictwo tego, co mamy w Iraku - powiedział Vendrell. - Z drugiej strony talibowie odnoszą takie sukcesy w rekrutacji, ponieważ są w stanie płacić więcej niż policja albo wojsko, które nie mają tyle środków".

Potrzeba środków do życia skłania też miejscową ludność do produkcji narkotyków. Unijny wysłannik powiedział, że w Afganistanie żyje z tego co najmniej 2,9 mln osób, zaś wielkość upraw i produkcji wzrosły ostatnio o kilkadziesiąt procent.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)