Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Porozumienie w sprawie stosowania terapii zaawansowanych

0
Podziel się:

Ministrowie zdrowia krajów członkowskich UE
ostatecznie zatwierdzili w czwartek w Brukseli projekt unijnego
rozporządzenia w sprawie stosowania terapii zaawansowanych:
genowej, komórkowej czy inżynierii tkankowej.

Ministrowie zdrowia krajów członkowskich UE ostatecznie zatwierdzili w czwartek w Brukseli projekt unijnego rozporządzenia w sprawie stosowania terapii zaawansowanych: genowej, komórkowej czy inżynierii tkankowej.

Wydawanie zezwoleń w tej budzącej kontrowersje sprawie będzie zharmonizowane na poziomie UE.

Nowe rozporządzenie jest bardzo oczekiwanie przez lekarzy, świat naukowy, a także pacjentów, którym daje nadzieję na lepsze metody walki z nowotworami, ale także leczenie chorób lub urazów chrząstki lub kości, zaburzeń genetycznych i pozawałowych uszkodzeń serca oraz w przeszczepach skóry u ofiar poparzeń.

Rozporządzenie wprowadza jednolitą procedurę oceny, nadzoru i wydawania zezwoleń na budzące niekiedy kontrowersje nowoczesne "produkty terapeutyczne", które dotąd musiały być zatwierdzane osobno we wszystkich krajach członkowskich. To oznacza, że będą one o wiele łatwiej i szybciej dostępne.

Nadal jednak poszczególne kraje będą mogły zakazać u siebie stosowania niektórych rodzajów terapii, np. z wykorzystaniem komórek macierzystych pobranych z ludzkich embrionów. Badania takie zabronione są obecnie w Polsce, a także w Austrii, na Litwie, Malcie i Słowacji.

"Pogodziliśmy konieczność zwiększenia konkurencyjności UE w kluczowych dziedzinach biotechnologii i wsparcia przemysłu z należytą troską o kwestie etyczne" - cieszyła się w imieniu przewodniczących UE Niemiec minister zdrowia tego kraju Ulla Schmidt.

Nad całym procesem wydawania zezwoleń na stosowanie nowoczesnych produktów terapeutycznych czuwać będzie specjalny Komitet ds. Terapii Zaawansowanych składający się z wysoko wykwalifikowanych, doświadczonych ekspertów medycyny i innych nauk.

Porozumienie przyjęto jednogłośnie, zastrzeżenia zgłosiły jednak Słowacja i Malta.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)