Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE powinna "sprawdzić" Miedwiediewa - raport

0
Podziel się:

Kierownictwo UE powinno opracować
specjalną strategię wobec przyszłego prezydenta Rosji Dmitrija
Miedwiediewa, poddając go serii testów, zanim nawiąże z nim
uprzywilejowane stosunki - napisał w ogłoszonym w czwartek
raporcie zespół unijnych analityków.

Kierownictwo UE powinno opracować specjalną strategię wobec przyszłego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, poddając go serii testów, zanim nawiąże z nim uprzywilejowane stosunki - napisał w ogłoszonym w czwartek raporcie zespół unijnych analityków.

Raport Europejskiej Rady do Spraw Stosunków z Zagranicą (ECFR) m.in. rekomenduje Unii Europejskiej wznowienie negocjacji z Rosją w sprawie umowy o partnerstwie i współpracy (PCA), i wprowadzenie do rozmów jeszcze jednego kraju, być może Polski. Według ekspertów udział tego kraju w spotkaniach podkreślałby rolę wspólnego unijnego stanowiska.

"Powtórka doświadczeń z 2000 roku, gdy rządzący Unią z pośpiechem rzucili się nawiązać osobiste stosunki z Władimirem Putinem, nadal stanowi zagrożenie dla rozwinięcia wspólnej polityki UE wobec Rosji" - uważa autor studium Andrew Wilson.

Badacz sugeruje trzy kwestie, które należy potraktować jako sprawdziany, pozwalające ocenić Miedwiediewa, uznawanego za liberała i reformatora.

W sprawach energetycznych Rosja powinna zgodzić się na negocjacje z Unią Europejską i krajami tranzytowymi (Ukrainą, Białorusią i Gruzją) w celu rozwiązania wciąż otwartych kwestii dotyczących dywersyfikacji zaopatrzenia w nośniki energii, opłat tranzytowych, przerw w dostawach czy kradzieży paliwa.

Jeśli chodzi o Kosowo, Rosja powinna zaakceptować unijną misję policyjno-prawną EULEX, mającą za zadanie przejąć obowiązki od ONZ w nadzorowaniu administracji kosowskiej.

W kwestii irańskiego programu atomowego UE powinna zachęcać Rosję do wspierania, a nie sabotowania działań unijnej trójki i trzech pozostałych stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Poza tym "powinniśmy trzymać za słowo Miedwiediewa, prawnika, kiedy mówi o wzmocnieniu państwa prawa w Rosji" - podkreśla Wilson.

ECFR to europejska instytucja ds. badań i promocji bardziej zintegrowanej unijnej polityki zagranicznej, powstała w 2007 roku z inicjatywy byłego prezydenta Finlandii Marttiego Ahtisaariego, dawnego szefa MSZ Niemiec Joschki Fischera oraz Mabel księżnej Orańskiej-Nassau (synowej królowej Holandii - Beatrix). (PAP)

zab/ kar/

4746 Int.

raport
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)