Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Przywódcy religijni o odpowiedzialności w walce ze zmianami klimatycznymi

0
Podziel się:

Około 20 przedstawicieli trzech religii
monoteistycznych - chrześcijaństwa, judaizmu i islamu - spotkało
się w poniedziałek z liderami Unii Europejskiej, deklarując
zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatycznymi.

Około 20 przedstawicieli trzech religii monoteistycznych - chrześcijaństwa, judaizmu i islamu - spotkało się w poniedziałek z liderami Unii Europejskiej, deklarując zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatycznymi.

Zmiany klimatyczne to "kwestia etycznej odpowiedzialności; wymagają one od nas wszystkich podjęcia natychmiastowych działań" - powiedział po spotkaniu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Wskazał na związek zmian klimatycznych z biedą oraz na ryzyko wybuchu konfliktów społecznych w regionach, które ucierpią z powodu ocieplenia klimatu.

"Dzięki swojemu zasięgowi i roli społecznej związki wyznaniowe mogą przyczynić się do zmobilizowania społeczeństw do działań na rzecz stabilnej przyszłości naszej planety. Zjednoczmy siły, podejmijmy wspólny wysiłek i udowodnijmy, że nie mają racji ci, którzy mówią o zderzeniu cywilizacji" - apelował Barroso.

To z jego inicjatywy już po raz czwarty w siedzibie Komisji Europejskiej odbyło się w ramach dialogu międzykulturowego spotkanie "wpływowych europejskich przedstawicieli chrześcijaństwa, judaizmu i islamu". W spotkaniu wziął udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Uczestnicy konferencji prasowej wskazywali na odpowiedzialność człowieka w stosunku do otaczającego świata w obliczu globalnego ocieplenia klimatu oraz potrzebę zmian w codziennym zachowaniu człowieka.

Reprezentujący Kurię Rzymską słoweński kardynał Franc Rode tłumaczył obowiązującą w chrześcijaństwie i judaizmie "koncepcję kreacji", która - w przeciwieństwie do osiemnastowiecznej koncepcji natury - podkreśla kwestię odpowiedzialności człowieka.

Zdaniem kardynała człowiek dotychczas zachowywał się zbyt "zachłannie", "chciał wszystkiego, nawet tego czego nie potrzebował".

"Teraz powinniśmy zacząć żyć w ascezie, powstrzymać apetyt i ograniczyć wymagania tak, by żyć skromniej i mniej kosztownie. Tak by chronić zasoby naturalne i dzielić się żywnością z mieszkańcami Trzeciego Świata" - apelował kardynał Rode.

Premier sprawującej przewodnictwo w UE Słowenii Janez Jansza przypomniał, że o tzw. konwergencji ekologicznej mówił już papież Jan Paweł II.

"Środowisko ma nie tylko wymiar naturalny, jest ono w pewnym sensie święte. Judaizm, chrześcijaństwo i islam mają taką samą podstawę: jest nią wspólnota i więź pomiędzy człowiekiem, środowiskiem a Stwórcą. W obliczu zmian klimatycznych musimy zastanowić się, jak - posługując się naszą wyobraźnią, energią i przedsiębiorczością - stworzyć świat, który nie będzie zależny od paliw kopalnych, lecz będzie zamożny i pełen harmonii jak nigdy wcześniej" - powiedział.

"Nie oznacza to jednak, że powinniśmy negować to, co udało nam się osiągnąć dotychczas. Powinniśmy jedynie zastanowić się nad naszymi osiągnięciami i spojrzeć na nie z innej perspektywy" - dodał.

Uczestnicy spotkania rozmawiali też o szeroko rozumianym pojednaniu między religiami, współistnieniu wolności słowa z tolerancją i szacunkiem wobec wiary drugiego człowieka, zwłaszcza w kontekście integracji muzułmanów w Europie.

"Islam jest częścią Europy, a nie czymś, co pochodzi z zewnątrz. Wielu obywateli Europy jest muzułmanami" - powiedział Barroso. "Europejczycy mają prawo do wiary i religii, ale też prawo do życia bez religii" - dodał.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ ksaj/ kar/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)