Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Trzy "Złote gwiazdy partnerstwa" dla Polski

0
Podziel się:

(informacja o innych nagrodach dla Polski)

(informacja o innych nagrodach dla Polski)

28.9.Bruksela (PAP) - Trzy polskie inicjatywy zostały nagrodzone w czwartek przez Komisję Europejską "Złotą gwiazdą partnerstwa" za realizację wspólnych projektów z miastami partnerskimi za granicą oraz szerzenie wiedzy o integracji europejskiej.

Lublin został nagrodzony za współpracę z francuskim Nancy i niemieckim Karlsruhe. Wszystkie trzy miasta zrealizowały wspólnie projekt teatralny pod tytułem "Stereotypy a rzeczywistość - młodzi Europejczycy", którego twórcom przyświecał cel: przełamywanie stereotypów narodowościowych, a także otwarcie na niepełnosprawność.

W projekcie, realizowanym od 2004 r., uczestniczyły Teatr Uniwersytecki z Nancy, Akademickie Centrum Kultury w Karlsruhe i Teatr Eventual przy Centrum Kultury w Lublinie. Na program składały się liczne warsztaty, spotkania kulturalne i spektakle teatralne prowadzone na przemian przez Niemców, Francuzów i Polaków.

Siedlce, wraz z Wilnem, włoską Pescantiną i słowackim Sabinowem, dostały nagrodę za projekt "Jedna Europa, jedna rodzina". Polegał on na wspólnych obchodach rozszerzenia Unii Europejskiej w maju 2004 r.

Przez sześć dni trwały dyskusje, warsztaty, konkursy, zawody sportowe, pokazy tańca ludowego, pikniki, a na koniec zorganizowano wielką młodzieżową paradę w Siedlcach. Umożliwiło to bezpośrednie spotkanie 400 uczniów z czterech miast i zaangażowało lokalne społeczności.

Trzecia "polska" nagroda trafiła do Centrum Rozwoju Społeczno- Ekonomicznego z Sędziszowa Małopolskiego na Podkarpaciu, które przygotowało transgraniczny projekt "Euro-Dyskusje, Euro- Świadomość, Euro-Aktywność" wspólnie z jedną ze słowackich organizacji pozarządowych.

Celem projektu było przede wszystkim szerzenie wiedzy o Unii Europejskiej i idei integracji. Do debat, seminariów i warsztatów włączono przedstawicieli lokalnych społeczności, oświaty i świata akademickiego, a także lokalne media - by wymieniać się wiedzą i doświadczeniami, a także wspólnie dyskutować nad przyszłym kształtem UE.

Rozmawiano także na tematy budzące największe kontrowersje, jak dostęp do rynku pracy w "starej Unii" oraz europejska konstytucja. W setce imprez uczestniczyło w sumie blisko trzy tysiące osób.

Inga Czerny, Michał Kot (PAP)

icz/ kot/ ap/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)