Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Wielka wystawa dla uczczenia 50-lecia integracji europejskiej

0
Podziel się:

750 eksponatów, wśród nich długopis, którym
Lech Wałęsa podpisywał porozumienia gdańskie, znalazło się na
wystawie "To nasza historia", zorganizowanej w Brukseli dla
uczczenia 50-lecia integracji europejskiej.

*750 eksponatów, wśród nich długopis, którym Lech Wałęsa podpisywał porozumienia gdańskie, znalazło się na wystawie "To nasza historia", zorganizowanej w Brukseli dla uczczenia 50-lecia integracji europejskiej. *

Wystawa, którą można będzie zwiedzać od piątku, ma stanowić zalążek stałej ekspozycji brukselskiego Muzeum Europy.

"To próba pokazania dziejów Europy nie tylko jako historii wielkich wydarzeń i instytucji, ale jako historii Europejczyków. Dlatego pokazujemy to na różnych poziomach: przez pryzmat wielkiej polityki i indywidualnych biografii" - powiedział PAP prof. Krzysztof Pomian, dyrektor naukowy Muzeum Europy, które przygotowało wystawę.

Wystawa przybliża losy Europy poprzez historie życia 27 Europejczyków - z Polski jest to Jerzy Borowczak, jeden z inicjatorów strajku w Stoczni Gdańskiej i wieloletni bliski współpracownik Lecha Wałęsy.

"Chodzi o to, żeby zwiedzający mógł się w tej wystawie odnaleźć, żeby mógł odnaleźć tam swoją historię, bez względu na to, czy jest wielkim politykiem czy zwykłym człowiekiem. Chcemy, by wyszedł z przekonaniem, że Europa to jest jego rzecz, jego sprawa i - zgodnie z tytułem - jego historia" - tłumaczył Pomian.

Na wystawie zgromadzono eksponaty wypożyczone z 80 muzeów i kolekcji prywatnych z całego świata, którym towarzyszą multimedialne pokazy z użyciem specjalnych efektów świetlnych i dźwiękowych oraz projekcji na wielkoformatowych ekranach, które mają oglądających wprost "zanurzyć" w historii powojennej Europy. Autorzy postawili na interaktywność ekspozycji, tak, by zwiedzający nie byli tylko biernymi odbiorcami.

Historia europejskiej integracji, rozumianej przez twórców wystawy jako proces scalania Europy, jest wpisana w historię zimnowojennego podziału i jego pokonywania, przemian roku 1989 i wyzwań, które one przyniosły. Jedna z gablot w całości poświęcona jest "Solidarności": poza długopisem Wałęsy, są tam m.in. makieta gdańskiego pomnika poległych stoczniowców i krzyż ofiarowany przez związkowców Janowi Pawłowi II. Są zdjęcia Wałęsy i Tadeusza Mazowieckiego po rejestracji NSZZ "Solidarność" w 1980 roku i po powstaniu rządu w 1989; podkreślona jest rola papieża Jana Pawła II.

Wystawa, wsparta dotacją w wysokości miliona euro przez Komisję Europejską, czynna będzie w Brukseli do 23 marca przyszłego roku. Organizatorzy planują, że potem pokazywana będzie w Paryżu. Ma być trzonem stałej ekspozycji Muzeum Europy, które w ciągu kilku lat ma zostać otwarte w Brukseli. Profesor historii Krzysztof Pomian od 2001 roku jest dyrektorem naukowym, przewodniczącym rady naukowej tej placówki.

Michał Kot (PAP)

kot/ ap/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)