Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE wyznaczy Chorwacji warunkową datę zakończenia rozmów akcesyjnych

0
Podziel się:

Komisja Europejska ma, pomimo
sprzeciwu Francji, wyznaczyć w przyszłym miesiącu Chorwacji koniec
2009 roku jako warunkowy termin zakończenia rozmów akcesyjnych -
podał we wtorek Reuters, powołując się na źródła unijne.

*Komisja Europejska ma, pomimo sprzeciwu Francji, wyznaczyć w przyszłym miesiącu Chorwacji koniec 2009 roku jako warunkowy termin zakończenia rozmów akcesyjnych - podał we wtorek Reuters, powołując się na źródła unijne. *

Francuskie przewodnictwo UE lobbowało w Brukseli przeciwko wyznaczeniu Zagrzebiowi nawet przybliżonego "rozkładu jazdy", gdy tymczasem przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso obiecywał chorwackiemu premierowi Ivo Sanaderowi rychłe członkostwo w UE.

Chorwacja liczy, że stanie się członkiem Unii w 2010 roku. Jednak Francja i Niemcy stoją na stanowisku, że nie może być mowy o dalszym rozszerzeniu UE, dopóki wszystkie kraje członkowskie nie podpiszą Traktatu Lizbońskiego.

Według unijnych źródeł komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn zamierza dotrzymać słowa i w raporcie, który ma być opublikowany 5 listopada, napisze, że Chorwacja może zakończyć rozmowy akcesyjne, jeśli całkowicie spełni takie warunki jak reforma systemu prawnego, ostrzejsza walka z korupcją i przestępczością zorganizowaną, reforma przemysłu stoczniowego i hutnictwa zgodnie z ograniczeniami pomocy państwa według unijnych zasad.

Niewykluczone - twierdzą unijne źródła - że "przy silnym nacisku politycznym moglibyśmy zakończyć z Chorwacją do końca 2009 roku jedynie techniczną część negocjacji. Byłoby to osiągnięcie Komisji i pokazanie innym krajom Zachodnich Bałkanów, że drzwi do Unii są otwarte, jeśli spełnią wymagania".

Inną przeszkodą w postępach Chorwacji w relacjach z UE są kłopoty graniczne z innym unijnym krajem - Słowenią.

Od 1991 roku, gdy Słoweńcy wystąpili z Jugosławii, trwa ich spór o rozgraniczenie północnego akwenu Adriatyku - liczącego 19 km kw. Zalewu Pirańskiego, wokół słoweńskiego portu Piran. Lublana stoi na stanowisku, że Zalew jest integralną częścią słoweńskich wód terytorialnych (samo adriatyckie wybrzeże Słowenii ma zaledwie 46 km długości). Zagrzeb z kolei, powołując się na międzynarodowe prawo morskie, chce strefy wolnej żeglugi dla całego spornego akwenu.

Przedmiotem sporu słoweńsko-chorwackiego jest też dolny odcinek rzeki Dragonja na półwyspie Istria, a także niewielkie rejony przygraniczne wokół rzeki Mura we wschodniej Słowenii. (PAP)

jo/ mc/

5492 int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)