Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukazała się książka "Nauka - po prostu"- zbiór wywiadów z uczonymi

0
Podziel się:

Jak wyglądał świat tuż po Wielkim Wybuchu, czy zawsze da się określić płeć
człowieka, czy sterowanie pogodą zawsze będzie niemożliwe - odpowiedzi na te i inne pytania znajdą
czytelnicy książki "Nauka - po prostu. Wywiady z wybitnymi".

Jak wyglądał świat tuż po Wielkim Wybuchu, czy zawsze da się określić płeć człowieka, czy sterowanie pogodą zawsze będzie niemożliwe - odpowiedzi na te i inne pytania znajdą czytelnicy książki "Nauka - po prostu. Wywiady z wybitnymi".

Książka autorstwa dr. Tomasza Rożka to zbiór wywiadów z polskimi naukowcami - autorytetami w dziedzinie nanotechnologii, cybernetyki i robotyki, fizyki cząstek, badań mózgu, internetu, klimatu i modyfikacji pogody oraz genetyki człowieka. Są nimi profesorowie: Ewa Bartnik, Grzegorz Wrochna, Rafał Ohme, Ryszard Tadeusiewicz, Andrzej Huczko, Tadeusz Niedźwiedź oraz dr Lech Górniak.

Autor postawił sobie za cel ukazanie współczesnych wyników badań, przyszłości dyscyplin i ich związków z życiem i świadomością człowieka, a także wyjaśnienie trudnych tematów na przykładzie codziennych sytuacji, za pomocą przystępnego języka. Książka zawiera też zdjęcia oraz infografikę wyjaśniające omawiane w wywiadach mechanizmy i procesy.

Jak podkreślał podczas piątkowego wieczoru autorskiego prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie, popularyzowanie nauki to trudna dziedzina ze względu na hermetyczność jej języka oraz fakt, że obiektywnie współczesna nauka jest trudna.

"To, że coś jest trudne, to nie powód, by się tym nie zajmować" - odpowiedział Rożek. Jak mówił, książka jest częściowo pokłosiem spotkań w Śląskiej Kawiarni Naukowej, wywiady nie były jednak nigdzie wcześniej publikowane. Podkreśla, że to książka dla tych, którzy mają wiele pytań.

"Szkoda, że nie można sklonować dr. Rożka, lub chociaż tylko jego umysłu dla dobra nauki" - żartował prof. Tadeusiewicz. "Mam nadzieję, że czytając tę książkę dostrzegą państwo ten element oczarowania, fascynacji nauką, jako przygodą" - dodał.

Tomasz Rożek to doktor fizyki od lat zajmujący się dziennikarstwem i komunikacją naukową. Kieruje działem Nauka i Gospodarka w tygodniku "Gość Niedzielny", współpracuje też z innymi mediami. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, które od 3,5 roku zajmuje się popularyzacją nauki podczas otwartych spotkań z naukowcami. W 2008 r. uznany przez PAP i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego za najlepszego popularyzatora nauki wśród polskich dziennikarzy. (PAP)

lun/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)