Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina chce wykorzystać doświadczenia polskiego IPN

0
Podziel się:

Ukraina chciałaby wykorzystać doświadczenia polskiego Instytutu Pamięci
Narodowej, by zastosować je na własnym gruncie. Prezydent Wiktor Juszczenko wraz z
przedstawicielami ukraińskiego IPN rozmawiał o tym w piątek w Kijowie z prezesem polskiego IPN
Januszem Kurtyką.

Ukraina chciałaby wykorzystać doświadczenia polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, by zastosować je na własnym gruncie. Prezydent Wiktor Juszczenko wraz z przedstawicielami ukraińskiego IPN rozmawiał o tym w piątek w Kijowie z prezesem polskiego IPN Januszem Kurtyką.

Szef państwa podziękował za wkład IPN w ustalanie prawdy o stosunkach historycznych między Polakami i Ukraińcami, oświadczając, że w dyskusji o przeszłości z Polską jego kraj jest zainteresowany zachowaniem dotychczasowej formuły "przebaczamy i prosimy o przebaczenie".

"Taka polityka przenosi konflikty dwustronne z przeszłości poza granice polityki prowadzonej w czasach obecnych" - powiedział Juszczenko, cytowany przez prezydenckie biuro prasowe.

Jak poinformował Kurtyka w rozmowie z PAP, do spotkania w pałacu prezydenta doszło z inicjatywy Juszczenki. Trwało ono dwie godziny.

"Ukraińcy interesują się wszystkimi pionami działalności IPN, od naukowego do śledczego i lustracyjnego, czyli tym, co jest podstawą naszego sukcesu" - powiedział Kurtyka.

"Zadeklarowałem, że gotowi jesteśmy podzielić się naszymi doświadczeniami" - podkreślił prezes IPN.

Juszczenko i Kurtyka poruszyli także kwestię podejścia do historii polsko-ukraińskiej w obu krajach. Doszli do wniosku, że niezależnie od tego, jak krwawe wydarzenia miały miejsce w przeszłości, rozmów o nich nie można unikać.

"Zgodziliśmy się, że dyskusje te mają być jednak merytoryczne, pozbawione emocji i prowadzone z szacunkiem dla wrażliwości drugiej strony. Uznaliśmy także, że nie należy ani ukrywać prawdy o konfliktach, ani także ich reanimować" - podkreślił prezes IPN.

Kurtyka poinformował PAP, że oprócz przekazanych przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy partii dokumentów dotyczących Katynia istnieją - o czym powiadomili go w piątek Ukraińcy - inne dokumenty, dotyczące represji ludności polskiej w latach 30. i 40 ubiegłego stulecia.

"Mówią one o działaniach aparatu sowieckiego wobec Polaków w czasach Wielkiego Terroru na Żytomierszczyźnie i Kijowszczyźnie oraz za tzw. pierwszej sowieckiej okupacji Kresów Wschodnich" - powiedział.

"Materiały w sprawie katyńskiej, które otrzymał IPN, potwierdzają tezę, że teczki zamordowanych polskich oficerów były umyślnie niszczone" - dodał Kurtyka.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)