Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unijni przywódcy jadą do Japonii, by zacieśniać współpracę polityczną

0
Podziel się:

Szef Komisji Europejskiej
Jose Barroso oraz kanclerz sprawującej przewodnictwo w Unii
Europejskiej Austrii Wolfgang Schuessel wyjechali w czwartek do
Japonii z nadzieją pogłębienia współpracy politycznej, począwszy
od zmian klimatycznych po sytuację na Bliskim Wschodzie.

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso oraz kanclerz sprawującej przewodnictwo w Unii Europejskiej Austrii Wolfgang Schuessel wyjechali w czwartek do Japonii z nadzieją pogłębienia współpracy politycznej, począwszy od zmian klimatycznych po sytuację na Bliskim Wschodzie.

"To bardzo ważna okazja do rozwijania naszego strategicznego partnerstwa" - powiedział Barroso przed odlotem.

"Chcę podnieść nasze stosunki na wyższy poziom; w szczególności powinniśmy zacieśnić współpracę polityczną" - dodał szef Komisji, który w Tokio spotka się w poniedziałek m.in. z premierem Junichiro Koizumim.

W ostatnich latach stosunki między Europą a Japonią bardzo się poprawiły, od czasu kiedy zakończyły się spory gospodarcze.

I chociaż inwestycje europejskie pozostają na poziomie poniżej 1 proc. japońskiego PKB (w porównaniu z 12 proc. w Stanach Zjednoczonych), to od końca lat 90. bardzo wzrosły.

"Unia Europejska stała się najsilniejszym źródłem inwestycji w Japonii, prześcigając Stany Zjednoczone. I jako całość UE pozostała najważniejszym odbiorcą japońskich inwestycji" - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Johannes Laitenberger.

"Obrót handlowy... stanowi 40 proc. globalnego produktu krajowego brutto i wyniósł około 145 mld euro w 2005 roku" - dodał.

Od połowy lat 90. japoński eksport do Unii Europejskiej wzrósł z 50,1 mld do 73,5 mld euro, podczas gdy eksport z UE do Japonii z 28,6 mld do 43,1 mld euro.

Te kwitnące stosunki gospodarcze Unia chce rozciągnąć obecnie na regularne konsultacje polityczne na takie tematy jak miejsce Rosji i Chin na świecie, światowy handel, światowe ocieplenie, bezpieczeństwo Półwyspu Koreańskiego, Iran, Irak i Bliski Wschód.

W unijnej delegacji do Japonii znaleźli się też kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel, wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Javier Solana oraz komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner.

W czwartek Ferrero-Waldner powiedziała, że od kiedy Japonia i UE są partnerami gospodarczymi o "rosnącej roli na świecie", "istnieje bardzo duży potencjał, by rozszerzyć projekty naszego wspólnego zainteresowania na globalną skalę".

Unijni przywódcy oczekują ponadto od poniedziałkowych spotkań zawarcia porozumienia w sprawie współpracy celnej, naukowej i w technologii.

W czwartek Amnesty International wezwała Unię Europejską do wywierania presji na Japonię, by zniosła karę śmierci.

"Wiele osób zostało skazanych w Japonii na śmierć za zbrodnie, których nie popełniły, z powodu systemu przedprocesowych +spowiedzi+, które często są uzyskiwane siłą" - napisał w oświadczeniu Dick Oosting, szef biura Amnesty International przy UE. (PAP)

icz/ mc/

4907

17:10 06/04/20

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)