Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uroczystość 25-lecia Społecznego Towarzystwa Oświatowego

0
Podziel się:

Pod hasłem "25 lat Pro Publico Bono" w piątek na Zamku Królewskim w
Warszawie odbyła się uroczysta gala z okazji 25-lecia Społecznego Towarzystwa Oświatowego.
Przełamało ono monopol państwa w edukacji i doprowadziło do powstania szkół społecznych w Polsce.

Pod hasłem "25 lat Pro Publico Bono" w piątek na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala z okazji 25-lecia Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Przełamało ono monopol państwa w edukacji i doprowadziło do powstania szkół społecznych w Polsce.

W piątek przypada 25. rocznica złożenia pierwszego wniosku o rejestrację STO. "Społeczne Towarzystwo Oświatowe powstało z marzeń, z marzeń osób związanych z opozycją" - przypomniała podczas uroczystości prezes STO Anna Okońska-Walkowicz.

"Jesteście owocem Solidarności. Solidarność wydała wiele owoców (...) wśród nich, takie jak wy - nieprzewidywane na początku, a przynoszące pożytek wszystkim" - powiedział doradca prezydenta do spraw społecznych Henryk Wujec. Prezydent Bronisław Komorowski objął honorowym patronatem obchody 25-lecia STO.

"Zarejestrowanie STO, to była jedna z jaskółek, takich znaków, że coś zaczyna się zmieniać" - mówił wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Podczas piątkowej uroczystości 10 działaczy Społecznego Towarzystwa Oświatowego zostało uhonorowanych odznaczeniami państwowymi, troje otrzymało Medale Komisji Edukacji Narodowej (najwyższe odznaczenie przyznawane przez ministra edukacji), a 13 - Złote i Srebrne Odznaki STO.

Społeczne Towarzystwo Oświatowe (STO) założone zostało przez grupę 23 rodziców i nauczycieli, którzy chcieli legalnie działających niezależnych szkół. Pierwszy wniosek o zarejestrowanie Towarzystwa złożony 30 listopada 1987 r. do Wydziału Społeczno-Administracyjnego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy spotkał się z odmową. Komitet założycielski odwołał się od tej decyzji i znów spotkał się z odmową. Kolejnym krokiem była skarga do ministra spraw wewnętrznych oraz ponowny wniosek o rejestrację. Tym razem 29 grudnia 1988 r. STO zostało zarejestrowane.

Pierwsze szkoły społeczne zaczęły powstawać we wrześniu 1989 roku; kuratoria oświaty wydały wówczas zgodę na utworzenie 32 szkół. W roku szkolnym 1990/91 było ich już 179. W pierwszym okresie istnienia STO szkolnictwo społeczne rodziło się przede wszystkim w wielkich miastach. Jednak zainteresowanie szkołami społecznymi dość szybko przestało ograniczać się do środowisk wielkomiejskich i na przełomie 1991/92 roku zaczęto rejestrować szkoły w mniejszych ośrodkach miejskich. Po dwóch latach istnienia STO w 211 szkołach społecznych uczyło się około 10 tys. uczniów.

Obecnie STO prowadzi ponad 160 szkół i przedszkoli. Uczy się w nich około 13 tys. uczniów, a pracuje ok. 3 tys. nauczycieli. Szkoły STO są płatne, ale przestrzegają zasady non profit.

Niepubliczne szkoły w Polsce skupione są przede wszystkim w Społecznym Towarzystwie Oświatowym (STO), Krajowym Forum Oświaty Niepublicznej (KFON) i Stowarzyszeniu Szkół Katolickich. (PAP)

dsr/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)