Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Armia przeciążona, źle przygotowana do konfliktów poza Irakiem

0
Podziel się:

Wskutek związania sił w Iraku i
Afganistanie, armia USA jest przeciążona i źle przygotowana w
razie konieczności prowadzenia jednocześnie wojen w innych
regionach świata - podał poniedziałkowy "Washington Post",
powołując się na źródła rządowe i wojskowe.

Wskutek związania sił w Iraku i Afganistanie, armia USA jest przeciążona i źle przygotowana w razie konieczności prowadzenia jednocześnie wojen w innych regionach świata - podał poniedziałkowy "Washington Post", powołując się na źródła rządowe i wojskowe.

Wyczerpane są zwłaszcza możliwości wojsk lądowych w zakresie szkolenia, wysłania dodatkowych sił i sprzętu w rejon innych konfliktów. Oficerowie ostrzegają, że bezpieczeństwo kraju jest poważnie zagrożone, gdyż armii brakuje strategicznych rezerw wojsk lądowych, których nie mogą w pełni zastąpić siły powietrzne i marynarka wojenna.

Jako tereny potencjalnych konfliktów wymieniają oni m.in. Pakistan, gdzie może - ich zdaniem - upaść rząd prezydenta Perveza Musharrafa. Wspominają też o ewentualnym konflikcie z Iranem albo z Koreą Północną.

Opinie te pochodzą od anonimowych rozmówców, ale "Washington Post" cytuje także niedawne wypowiedzi czołowych dowódców wojsk w Kongresie, które potwierdzają te pesymistyczne oceny.

Szef sztabu wojsk lądowych, generał Peter J. Schoemaker powiedział w czwartek przed Komisją Sił Zbrojnych Senatu, że "obecna strategia (w Iraku) wyprzedza środki niezbędne do jej realizacji". Chodziło o wysłanie do Iraku dodatkowych ponad 20 tysięcy wojsk i plany zwiększenia kontyngentu w Afganistanie.

Zastępca Schoemakera, generał Richard A.Cody, mówił w Izbie Reprezentantów o "obniżeniu się gotowości bojowej" armii.

A przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów, generał Peter Pace, zapytany, czy jest zadowolony ze stanu przygotowania wojsk lądowych, odpowiedział krótko: "Nie, nie jestem".

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)