Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Kampania wyborcza na finiszu, przewidywane zwycięstwo Demokratów

0
Podziel się:

Na dwa dni przed wyborami w USA czołowi
politycy demokratyczni i republikańscy wystąpili w niedzielę w
cotygodniowych publicystycznych programach telewizyjnych, agitując
na rzecz swoich kandydatów.

Na dwa dni przed wyborami w USA czołowi politycy demokratyczni i republikańscy wystąpili w niedzielę w cotygodniowych publicystycznych programach telewizyjnych, agitując na rzecz swoich kandydatów.

W programie telewizji ABC News "This Week" wiceprezydent Dick Cheney bronił polityki administracji i ostrzegał, że jeśli Demokraci obejmą większość w Kongresie, będą naciskali na wycofanie wojsk z Iraku. To zaś - argumentował - doprowadziłoby do opanowania tego kraju przez islamskich terrorystów.

Cheney straszył także wyborców perspektywą podwyżek podatków, jakie - jego zdaniem - grożą w wypadku gdyby Demokraci przejęli kontrolę w Kongresie.

W USA przeważa przekonanie, że w wyniku wtorkowego głosowania Demokraci odzyskają większość w Izbie Reprezentantów i obejmą stanowiska gubernatorów w większości stanów. Uważa tak 9 na 10 ekspertów politycznych wypowiadających się w tych sprawach w niedzielnym "Washington Post".

Republikanie jednak - przewidują ci sami eksperci - utrzymają najprawdopodobniej kontrolę w Senacie, zachowując tam minimalną większość.

Według najnowszego sondażu "Washington Post" i telewizji ABC News, 51 procent Amerykanów, którzy zapowiadają, że będą głosować, deklaruje zamiar głosowania na Demokratów, a 45 procent na Republikanów.

Sondaże wykazują też, że większość wyborców uważa, iż sprawy w kraju podążają w niewłaściwym kierunku, co jest zwykle złym sygnałem dla urzędujących polityków.

Poza wojną w Iraku, kłopoty Republikanów związane są z malejącą popularnością prezydenta Busha. Według najnowszych sondaży popiera go obecnie najwyżej 35-40 procent Amerykanów.

Bush i Cheney odwiedzili w sobotę kilka stanów na zachodzie USA, aby pomóc w kampanii wyborczej republikańskim kandydatom. W stanach tych, bardziej konserwatywnych niż liberalne stany obu wybrzeży, Republikanie tradycyjnie mają silniejszą pozycję.

Prezydent ostrzegał m.in., że rządy Demokratów w Kongresie grożą pełną legalizacją małżeństw homoseksualnych. W stanie Kolorado wygłosił na żywo cotygodniowe radiowe przemówienie telewizyjne, mówiąc z pełnej ludzi kawiarni.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)