Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Kongresman: na wojnie w Iraku korzysta Iran i Al-Kaida

0
Podziel się:

6.3.Waszyngton (PAP/Reuters) - Amerykańska obecność wojskowa w
Iraku szkodzi światowej wojnie z terroryzmem i przynosi korzyść
wyłącznie Iranowi oraz terrorystycznej siatce Al-Kaidy - uważa
kongresman John Murtha, weteran wojny wietnamskiej.

6.3.Waszyngton (PAP/Reuters) - Amerykańska obecność wojskowa w Iraku szkodzi światowej wojnie z terroryzmem i przynosi korzyść wyłącznie Iranowi oraz terrorystycznej siatce Al-Kaidy - uważa kongresman John Murtha, weteran wojny wietnamskiej.

"W Iraku chce nas mieć tylko Iran i Al-Kaida - powiedział Murtha w niedzielę wieczorem w telewizji CBS. - W tych dniach rozmawiałem z pewnym naszym dowódcą wysokiej rangi i usłyszałem, że również Chiny chcą amerykańskiej obecności w Iraku. Dlaczego? Bo w ten sposób uszczuplamy tam nasze zasoby (...) wojskowe i finansowe".

Murtha, Demokrata, który w listopadzie wezwał do niezwłocznego wycofania wojsk USA z Iraku, oświadczył, że udzielanie rad Irakijczykom mija się z celem. "Za każdym razem, gdy im coś doradzimy, opowiadają się w głosowaniu za czymś innym. (...) Irakijczycy nie zwracają uwagi na nasze rady".

Zdaniem kongresmana w Iraku toczy się wojna domowa między sunnitami i szyitami. Taki konflikt Irakijczycy powinni rozstrzygnąć sami.

Murtha, posiadacz wielu odznaczeń wojskowych, od 1990 roku pułkownik piechoty morskiej w stanie spoczynku, uważa, że Irak lepiej radziłby sobie z terrorystami, gdyby wojska amerykańskie opuściły kraj.

"Jestem przekonany, że [Irakijczycy] wiedzą, gdzie oni są i kim są - powiedział kongresman. - Jednak nie chcą nam tego mówić, bo zwrócili się przeciwko nam. Straciliśmy serca i umysły Irakijczyków".

Z powodu zaangażowania się w konflikt iracki "wojska USA są w takim stanie, że "nie mogłyby otworzyć drugiego frontu" - dodał Murtha. - "I Irańczycy o tym wiedzą. Tak samo Korea Północna i Chiny". (PAP)

xp/ ap/

3459

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)