Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Vassiliou: Mobilność to bardzo ważne doświadczenie dla młodych ludzi

0
Podziel się:

Mobilność, w tym studiowanie za granicą, to bardzo ważne doświadczenie dla
młodych ludzi, dlatego bardzo ważne miejsce zajmuje ona w polityce Unii Europejskiej - podkreśliła
Komisarz UE ds. Edukacji, Kultury, Wielojęzyczności i Młodzieży Androulla Vassiliou.

Mobilność, w tym studiowanie za granicą, to bardzo ważne doświadczenie dla młodych ludzi, dlatego bardzo ważne miejsce zajmuje ona w polityce Unii Europejskiej - podkreśliła Komisarz UE ds. Edukacji, Kultury, Wielojęzyczności i Młodzieży Androulla Vassiliou.

Mówiła ona o tym w czwartek w Warszawie na zakończenie dwudniowej konferencji "Wschodni wymiar mobilności" poświęconej kwestiom mobilności w obszarze edukacji, młodzieży, nauki, kultury i sportu pomiędzy Unią Europejską a państwami Partnerstwa Wschodniego. Była to pierwsza konferencja ekspercka polskiej prezydencji poświęcona tematyce Partnerstwa Wschodniego.

W swoim wystąpieniu Vassiliou zapewniła, że Unia gotowa jest udzielić wsparcia inicjatywom związanym z Partnerstwem Wschodnim, jak i wszystkim inicjatywom prowadzącym do pogłębienia relacji międzyludzkich i międzypaństwowych. Podkreśliła, że podejmowane są teraz działania mające na celu zwiększenie udziału młodych ludzi w programach wymiany, w tym zwiększenia udziału w nich studentów z krajów Partnerstwa Wschodniego.

"Gruzja jest geograficznie bardzo oddalona od krajów Unii Europejskiej, ale czujemy się częścią Europy" - zaznaczył podczas debaty ministrów edukacji David Kereselidze z Ministerstwa Nauki i Edukacji Gruzji. "To bardzo ważne dla nas, że nasi studenci mogą uczestniczyć w programach unijnych. Młodzi ludzie, gdy wracają z zagranicy, przywożą nie tylko wiedzę i kompetencje, ale także wartości europejskie, które potem szerzą" - podkreślił.

Z kolei minister edukacji Katarzyna Hall przypomniała, że obok programów unijnych skierowanych do studentów i doktorantów, są także takie, których adresatami są uczniowie, a nawet przedszkolaki, np. e-twinning. Przypomniała, że polskie dzieci były i są największą grupą młodych ludzi w Europie uczestniczących w nim. Według Hall, to najłatwiejszy z programów - dzieci z różnych krajów za pomocą internetu kontaktują się i realizują wspólnie projekty. "W ten sposób poznają się wzajemnie, a nawet zawierają przyjaźnie, poznają języki obce oraz zdobywają kompetencje informatyczne" - oceniła.

Wiceminister kultury Monika Smoleń zwróciła uwagę na inne niż edukacja aspekty mobilności. "Cieszę się, że Partnerstwo Wschodnie powoli, ale bardzo konsekwentnie zajmuje coraz bardziej widoczne miejsce na mapie współpracy Unii Europejskiej i naszych sąsiadów zza naszej polskiej wschodniej granicy" - powiedziała.

Jak zauważyła, "Polska, która leży na pograniczu kultur i rozmaitych doświadczeń historycznych, nie przez przypadek stała się jednym z inicjatorów Partnerstwa Wschodniego". "Jesteśmy, bowiem od dawna zaangażowani w budowanie wielostronnych płaszczyzn dialogu międzykulturowego" - zaznaczyła.

Konferencję "Wschodni Wymiar Mobilności" wspólnie z Komisją Europejską zorganizowały cztery polskie resorty: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Efekty konferencji mają stanowić wkład w przygotowanie Szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się 29-30 września w Warszawie.

Partnerstwo Wschodnie to pierwsza całościowa inicjatywa wprowadzona do systemu stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej. Została zgłoszona przez Polskę i Szwecję. Ma na celu zbliżanie do Unii Europejskiej jej sześciu wschodnich sąsiadów: Ukrainę, Gruzję, Mołdawię, Armenię, Azerbejdżan i Białoruś. Partnerstwo Wschodnie nie zakłada członkostwa sześciu postsowieckich krajów w UE. Przewiduje jednak ich stopniową i daleko idącą integrację z unijnymi politykami, gospodarką i prawem.(PAP)

dsr/ agz/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)