Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W 9 miastach wojewódzkich dogrywki wyborów prezydenckich

0
Podziel się:

W dziewięciu stolicach województw w
niedzielę odbędą się dogrywki wyborów prezydentów miast.
Rywalizować będzie siedmiu kandydatów PO, po czterech kandydatów
PiS i niezależnych oraz trzech kandydatów Lewicy i Demokratów.

W dziewięciu stolicach województw w niedzielę odbędą się dogrywki wyborów prezydentów miast. Rywalizować będzie siedmiu kandydatów PO, po czterech kandydatów PiS i niezależnych oraz trzech kandydatów Lewicy i Demokratów.

WARSZAWA: PIS KONTRA PO

W Warszawie spotkają się kandydaci PO i PiS: b. premier Kazimierz Marcinkiewicz oraz posłanka Hanna Gronkiewicz-Waltz. Na Marcinkiewicza w pierwszej turze głosowało 38,67 proc. warszawiaków, na Gronkiewicz-Waltz - 34,47 proc.

Na pięć dni przed II turą wyborów zmienił się lider wyścigu o prezydenturę stolicy. Na czoło powtórnie wysunął się Marcinkiewicz. Według sondażu przeprowadzonego we wtorek dla "Dziennika" przez TNS OBOP 51 proc. warszawiaków spośród tych, którzy zadeklarowali, że pójdą do wyborów i mają już swojego kandydata, zamierza głosować na Marcinkiewicza. Za Gronkiewicz- Waltz opowiada się 49 proc. ankietowanych.

BYDGOSZCZ: DWAJ KANDYDACI NIEZALEŻNI

W stolicy woj. kujawsko-pomorskiego w dogrywce rywalizować będą kandydaci niezależni: prezydent Bydgoszczy od 2002 roku Konstanty Dombrowicz i prawnik Roman Jasiakiewicz. W I turze Dombrowicza poparło 30,69 proc. bydgoszczan, a Jasiakiewiczem 26,8 proc.

LUBLIN: KANDYDATKA LEWICY i DEMOKRATÓW PRZECIW KANDYDATOWI PO

W Lublinie zmierzą się b. wieloletnia posłanka Izabella Sierakowska (Lewica i Demokraci) oraz nauczyciel akademicki, inżynier Adam Wasilewski (PO). W pierwszej turze nieznacznie wygrała Sierakowska, która zdobyła 25,31 proc. głosów; Wasilewskiego poparło 24,10 proc. lublinian.

Obserwatorzy więcej szans dają Wasilewskiemu, który skupił poparcie wszystkich sił postsolidarnościowych, ale nie przekreślają Sierakowskiej znanej z wieloletniej działalności politycznej. Przed drugą turą Wasilewski uzyskał poparcie PiS, w zamian za stanowisko marszałka województwa. PiS ma również otrzymać dwa stanowiska wiceprezydentów miasta.

ZIELONA GÓRA: PLATFORMA OBYWATELSKA KONTRA LEWICA i DEMOKRACI

Posłanka PO Bożenna Bukiewicz i przewodniczący miejskiego SLD w Zielonej Górze Janusz Kubicki z komitetu Lewica i Demokraci spotkają się w II turze wyborów na prezydenta. W pierwszej turze Bukiewicz otrzymała 39,24 proc. poparcia, Kubicki - 32,1 proc. głosów mieszkańców Zielonej Góry.

Wiele wskazuje, że faworytką niedzielnych wyborów będzie Bukiewicz. Oficjalnego poparcia udzielili jej przedstawiciele PiS, LPR, Mojego Miasta, Młodych Demokratów, "Solidarności".

ŁÓDŹ: STARCIE KANDYDATÓW PIS I PO

Łodzianie w II turze będą wybierać pomiędzy kandydatem PO - byłym doradcą premiera Jerzego Buzka - Krzysztofem Kwiatkowskim oraz ubiegający się o reelekcję kandydatem PiS Jerzym Kropiwnickim - ekonomistą, wykładowcą na Uniwersytecie Łódzkim, założycielem "Solidarność" na tej uczelni w 1980 r. W pierwszym głosowaniu Kropiwnickiego poparło 35,84 proc. wyborców, Kwiatkowskiego - 27,03 proc.

Sondaż dziennikarzy "Dziennika Łódzkiego" wskazuje, że w Łodzi w dogrywce na kandydata Platformy chce zagłosować 51,62 proc., a na jego rywala - 45,14 proc. Z kolei w badaniu "Echa Miasta" lepszy okazał się Kropiwnicki, którego chce poprzeć 29 proc. ankietowanych. Chęć oddania głosu na Kwiatkowskiego zadeklarowało - 26 proc. Według sondażu, 14 proc. nie wiedziało jeszcze na kogo zagłosuje, a 31 proc. oświadczyło, że nie pójdzie na wybory.

KRAKÓW: KANDYDAT NIEZALEŻNY PRZECIW KANDYDATOWI PIS

Stolica Małopolski będzie areną starcia między niezależnym, popieranym przez Lewicę i Demokratów, profesorem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim Jackiem Majchrowskim, a kandydatem PiS, historykiem i publicystą prof. Ryszardem Terleckim. Pierwszą turę wyborów wygrał Majchrowski, który uzyskał w 42,31 proc. głosów; na Terleckiego głosowało 26,2 proc. wyborców.

W finale kampanii wyborczej w Krakowie swojego poparcia udzieliła Tereleckiemu grupa parlamentarzystów PO z Janem Rokitą na czele. Z kolei Tomasz Szczypiński, który w I turze z ramienia Platformy współzawodniczył z Terleckim i Majchrowskim, nie wsparł bezpośrednio żadnego z kandydatów, chociaż przyznał, że programowo bliżej mu do Majchrowskiego niż do Terleckiego.

BIAŁYSTOK: ZMIERZĄ SIĘ KANDYDACI PO I PIS

W drugiej turze wyborów na prezydenta Białegostoku spotkają się: bezpartyjny kandydat PO, ekonomista pracujący w miejscowych uczelniach Tadeusz Truskolaski i kandydat PiS wiceprzewodniczący Rady Miejskiej minionej kadencji, w przeszłości także wiceprezydent miasta Marek Kozłowski.

W pierwszej turze lepszy wynik miał Truskolaski, na którego oddano 48,5 proc. głosów. Marka Kozłowskiego poparło 32,6 proc. głosujących.

W województwie podlaskim nie przeprowadzono od pierwszej tury wyborów żadnych sondaży wyborczych. Dla wyniku II tury może mieć znaczenie, na kogo zdecydują się zagłosować sympatycy lewicy, której kandydat Janusz Kochan otrzymał w I turze ponad 9 proc. głosów.

POZNAŃ: KANDYDAT NIEZALEŻNY I KANDYDATKA PO

W stolicy Wielkopolski w II turze wyborów zmierzą się: urzędujący prezydent Ryszard Grobelny (niezależny) i posłanka PO Maria Pasło-Wiśniewska. Kontrkandydaci walczą o elektoraty: PiS (20 proc. głosów), niezależnej kandydatki Katarzyny Kretkowskiej (5 proc.) oraz Lewicy i Demokratów i SLD (ok. 4 proc.)

Matematyczne zsumowanie wyników daje większe szanse w II turze kandydatce PO, jednak poparcie władz PiS dla jej kandydatury jest uzależnione od zachowania PO w czasie negocjacji na temat koalicji w sejmiku wojewódzkim. Jeśli w sejmiku PO "dogada się" z PiS, to prawdopodobnie władze PiS zaapelują do swoich zwolenników o głosowanie na Pasło- Wiśniewską.

SZCZECIN: PO KONTRA LEWICA I DEMOKRACI

W Szczecinie rywalizować będą: popierany przez PO prawnik Piotr Krzystek i kandydat Lewicy i Demokratów, b. minister gospodarki i pracy Jacek Piechota.

Krzystek w pierwszej turze uzyskał blisko 42 proc. głosów, Piechota prawie 28 proc. Ostatnie sondaże przedwyborcze opublikowane przez lokalną prasę wskazują, że Krzystek w drugiej turze uzyska prawie 70 proc głosów szczecinian, a jego kontrkandydat - ponad 30 proc. (PAP)

ajg/ par/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)