Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Białymstoku odsłonięto tablicę upamiętniającą Krzysztofa Putrę

0
Podziel się:

#
dochodzi więcej szczegółów uroczystości
#

# dochodzi więcej szczegółów uroczystości #

08.04. Białystok (PAP) - W kościele św. Kazimierza w Białymstoku odsłonięto w piątek wieczorem tablicę upamiętniającą wicemarszałka Sejmu, białostoczanina Krzysztofa Putrę, który zginął 10 kwietnia ub.r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

Uroczystości w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej zorganizował społeczny komitet, parafia, do której należał Krzysztof Putra oraz klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości.

Na tablicy upamiętniającej Krzysztofa Putrę (1957-2010), wicemarszałka Sejmu, a wcześniej także Senatu, napisano o nim: "W tym kościele na modlitwie nabierał mocy ducha do służby Ojczyźnie i Narodowi. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze do Katynia".

Tablica znajduje się nad tablicą z 2007 roku, upamiętniającą ofiary deportacji na Sybir i do Kazachstanu w latach 1939-56, ufundowaną przez Sybiraków.

Tablicę odsłonili wdowa Elżbieta Putra oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński wspominał, że Krzysztof Putra był człowiekiem sprawiedliwym, który "dla wielkiej polskiej sprawy poświęcił wielką część swojego życia", nigdy nie tracił wiary i nadziei, zawsze potrafił działać i utrzymać wokół siebie "zdeterminowanych, sprawnych działaczy". Mówił, że Putra miał dar szczególny: "przyrodzoną godność i siłę, która od niego biła".

Żona zmarłego Elżbieta dziękowała wszystkim za wsparcie w żałobie, a proboszczowi parafii za uhonorowanie męża. "Proszę o dobre wspomnienie i dalsze modlitwy" - powiedziała.

W uroczystościach wzięli licznie udział politycy PiS, m.in wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, szef klubu parlamentarnego tej partii Mariusz Błaszczak, podlascy parlamentarzyści i samorządowcy tego ugrupowania. Krzysztof Putra był współzałożycielem Prawa i Sprawiedliwości, szefem podlaskich struktur PiS.

Odsłonięcie tablicy poprzedziła msza św., której przewodniczył abp senior Stanisław Szymecki. Ks. Roman Balunowski nawiązał w kazaniu do odczytanego fragmentu Biblii o "robieniu zasadzek na sprawiedliwego, bo nam niewygodny".

Mówił, że te słowa są aktualne i dzisiaj. Powiedział, że i przed katastrofą smoleńską, i w rok po niej "bardzo często człowiek sprawiedliwy, wierny pewnym wartościom był i jest dla wielu ludzi niewygodny". Podkreślił, że nie jemu oceniać czy "lot był zaplanowaną zasadzką na sprawiedliwego", ale powiedział, że ufamy, iż odpowiednie instytucje odkryją prawdę i okażą ją społeczeństwu.

Ks. Balunowski mówił też o "sprawiedliwym, dla którego Polska jest ważniejsza od Europy", na którego "robi się różne zasadzki", jest wyśmiewany w dobie wolności słowa i poglądów, który jest "oskarżany o brak tolerancji wobec tych, których grzechy nazywa po imieniu". "To postawy, które mają zniechęcać sprawiedliwego, albo tych, ku którym wychodzi ze swoją misją" - mówił ks. Balunowski.

Odnosząc się do tego fragmentu Biblii i kazania, także Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu - po odsłonięciu tablicy - powiedział, że trzeba z tego wyciągnąć wnioski. "Te zasadzki na sprawiedliwych trwają i chcemy by ten czas, gdy trwają, się skończył, by tacy jak Krzysztof (Putra-PAP) zwyciężyli".

Po odsłonięciu tablicy uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz Św. Rocha, gdzie pochowany jest Krzysztof Putra, by złożyć kwiaty na jego grobie i zapalić znicze.

Jarosław Kaczyński ma jeszcze złożyć kwiaty na cmentarzu miejskim w Białymstoku, na grobie białostoczanki, stewardessy Justyny Moniuszko, która również zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem oraz przy pomniku ofiar katastrofy, który znajduje się przy kościele św. Rocha w centrum miasta.

Oprócz Krzysztofa Putry i Justyny Moniuszko, z Białymstokiem i regionem związane były jeszcze dwie ofiary smoleńskiej katastrofy: ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz abp Miron Chodakowski, prawosławny ordynariusz polowy WP.(PAP)

kow/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)