Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: 38 proc. Szkotów chce samostanowienia

0
Podziel się:

Poparcie Szkotów dla oderwania się od Zjednoczonego Królestwa sięgnęło 38
proc. wobec 35 proc. w sierpniu - wynika z sondażu ośrodka Ipsos MORI. 57 proc. jest przeciw, a 5
proc. nie ma zdania - donosi Press Association.

Poparcie Szkotów dla oderwania się od Zjednoczonego Królestwa sięgnęło 38 proc. wobec 35 proc. w sierpniu - wynika z sondażu ośrodka Ipsos MORI. 57 proc. jest przeciw, a 5 proc. nie ma zdania - donosi Press Association.

Idea niepodległości jest najpopularniejsza w grupie osób, które nie ukończyły 34. roku życia. W grupie wiekowej 18-24 lata niepodległość popiera 47 proc. ankietowanych, a w grupie od 25 do 34 lat - 58 proc.

33 proc. ankietowanych chce, by referendum w sprawie niepodległości rozpisać jak najszybciej. Dalsze 38 proc. chce go w najbliższych dwóch latach.

"Wprawdzie sondaż wskazuje na rosnące poparcie dla SNP (Szkockiej Partii Narodowej, lansującej ideę niepodległości - PAP), ale wyraźna większość Szkotów na obecnym etapie nie popiera oderwania się Szkocji i woli pozostać w Zjednoczonym Królestwie, choć ze zwiększonym zakresem władzy dla parlamentu w Edynburgu" - cytuje Press Association Marka Diffleya, dyrektora badań Ipsos MORI.

"Wygląda zarazem na to, że więcej Szkotów chce, by referendum rozpisać we wcześniejszym terminie, co może skłonić rząd do zmiany politycznych preferencji" - dodał Diffley.

Rząd szkockich nacjonalistów Alexa Salmonda ma w planach rozpisanie referendum w drugiej połowie kadencji, a więc po 2014 roku. Przedtem chce pokazać wyborcom, że jest kompetentny, i politycznie ich uświadomić.

Szkoci mieliby w referendum wybrać, czy są za niepodległością, czy też za zwiększeniem zakresu autonomii wewnętrznej, łącznie z prawem samodzielnego decydowania o niemal wszystkich kwestiach podatkowych.

Wśród uczestników sondażu deklarujących pewny udział w referendum 68 proc. popiera drugą z tych opcji (potocznie zwaną "devo-max", od "devolution max" - maksymalnej dewolucji, czyli decentralizacji - PAP) - o 1 punkt procentowy więcej niż w sierpniu. 28 procent jej nie popiera, a 4 procent nie ma zdania.

SNP, która w wyborach z maja zdobyła bezwzględną większość, praktycznie nie ma żadnej liczącej się opozycji. Jednoizbowy parlament (tzw. Holyrood) złożony ze 129 posłów działa w Edynburgu od 1998 roku. Wcześniejszy rozwiązał się po unii Szkocji z Anglią w 1707 roku.(PAP)

asw/ klm/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)