Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W czwartek do strajku lekarzy przyłączyły się nowe placówki; w 5 województwach protestu nie ma

0
Podziel się:

W czwartym dniu do strajku lekarzy
przyłączyły się nowe placówki na Mazowszu i Śląsku. Na Podkarpaciu
pikietowały pielęgniarki. W pięciu województwach strajku nie ma. W
ośmiu od poniedziałku sytuacja się nie zmieniła. W Małopolsce,
jeżeli nie dojdzie do porozumienia, lekarze przestaną wypisywać
pacjentom zwolnienia.

*W czwartym dniu do strajku lekarzy przyłączyły się nowe placówki na Mazowszu i Śląsku. Na Podkarpaciu pikietowały pielęgniarki. W pięciu województwach strajku nie ma. W ośmiu od poniedziałku sytuacja się nie zmieniła. W Małopolsce, jeżeli nie dojdzie do porozumienia, lekarze przestaną wypisywać pacjentom zwolnienia. *

Strajk trwa w dwóch szpitalach MSWiA w Głuchołazach i Opolu. Według rzecznika MSWiA Michała Rachonia, dyrektorzy tych placówek spotkali się ze strajkującymi lekarzami i przekazali im pismo z informacją, że prowadzona przez nich akcja nie jest legalna. W piśmie zaznaczono także, że w sytuacji, gdy lekarze nie odstąpią od protestu, dyrekcja rozważać będzie podjęcie dalszych kroków.

Strajk rozszerza się na Mazowszu. W poniedziałek do akcji przystąpiło 19 placówek, w czwartek - strajkuje 22. Według Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, do akcji strajkowej dołączyły szpitale w Ciechanowie, Mławie i lekarze niemundurowi z warszawskiego szpitala przy ul. Szaserów.

W województwie śląskim strajkują 52 placówki. Dołączyły w czwartek trzy: Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach i Szpital Miejski Nr 1 w Sosnowcu i Wojewódzkie Centrum Pediatrii w Istebnej, gdzie przebywa obecnie blisko 140 małych pacjentów. Nad dziećmi czuwa tylko dwóch lekarzy.

W dalszym ciągu trwa strajk w bielskim szpitalu wojewódzkim; czynne są jedynie poradnie dla dzieci: diabetologiczna i laryngologii. Strajk jest w Beskidzkim Centrum Onkologii. W żywieckim szpitalu rejonowym strajk nie ma charakteru absencyjnego. Lekarze przebywają w placówce i udzielają pomocy pacjentom w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia.

W wadowickim szpitalu imienia Jana Pawła II pracują tylko lekarze kontraktowi.

W Małopolsce nadal strajkuje 21 placówek: 19 szpitali oraz dwie jednostki Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) w Chełmku i Oświęcimiu. Według regionalnych władz OZZL, w proteście uczestniczy 2,6 tys. lekarzy, prawie połowa pracujących w województwie. W szpitalach w Oświęcimiu i Chrzanowie lekarze przekazują swojemu mężowi zaufania wypowiedzenia, które w odpowiednim momencie trafią do dyrekcji. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia, od poniedziałku lekarze w Małopolsce przestaną wypisywać pacjentom zwolnienia.

Na Podkarpaciu nadal strajkują 22 szpitale spośród 27 oraz jeden Zakład Opieki Zdrowotnej (ZOZ) i przyszpitalne poradnie. W czwartek Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) na Podkarpaciu zorganizował przed Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie pikietę, w której wzięło udział około 200 pielęgniarek i położnych z całego regionu. Domagają się one 3 tys. zł netto zasadniczego wynagrodzenia oraz reformy systemu ochrony zdrowia. Siostry grożą, że jeżeli tylko jedna grupa zawodowa, np. lekarze, otrzyma podwyżki, to wówczas pielęgniarki rozpoczną strajk.

W woj. świętokrzyskim nadal strajkują lekarze w 15 z 24 szpitali w rejonie.

Na Dolnym Śląsku wciąż strajkuje 16 szpitali na 70. W samym Wrocławiu strajkują w formie ostrego dyżuru 4 szpitale. Po południu zarząd regionalnego OZZL zdecyduje, czy strajk zostanie zawieszony na czas piątkowych negocjacji lekarzy z rządem.

W Wielkopolsce strajkuje 18 z 60 szpitali, w tym w Poznaniu - 4. W 11 trwają procedury sporu zbiorowego.

Także w województwie podlaskim, gdzie jest 18 szpitali, zasięg akcji protestacyjnej się nie zmienił - strajk prowadzony jest w trzech szpitalach wojewódzkich - w Białymstoku, Suwałkach i Łomży. Jeśli w piątek nie dojdzie do porozumienia z rządem, w poniedziałek do strajku przystąpi szpital w Bielsku Podlaskim.

W czwartek na Warmii i Mazurach strajk kontynuują dwa szpitale: wojewódzki szpitalu zespolony w Elblągu i samodzielny publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej (POZ) w Działdowie.

W województwie pomorskim na 31 szpitali strajkuje 16. W czwartek do strajku dołączył się szpital w Lęborku; akcja została zakończona w Szpitalu Reumatologicznym w Sopocie.

W Zachodniopomorskiem wszystkie szpitale pracują normalnie. Dwie placówki, w których wcześniej lekarze podjęli czynny strajk, zawiesiły protest i czekają do piątku na wyniki rozmów z rządem. Strajku nie ma na Lubelszczyźnie, w Łódzkiem, Kujawsko-Pomorskiem i Lubuskiem.(PAP)

bos/ pru/ kli/ ali/ lun/ rof/ umw/ kop/ mb/ epr/ lun/ jaw/ msz/ lis/ wos/ agn/ olz/ mmd/ szf/ bno/

17:31 07/05/24

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)