Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W diecezji tarnowskiej wybory do parafialnych rad duszpasterskich

0
Podziel się:

Głosowanie do parafialnych rad
duszpasterskich trwa przez całą niedzielę w kościołach diecezji
tarnowskiej. Wybierane co pięć lat rady pomagają proboszczom w
organizacji pracy duszpasterskiej i charytatywnej.

Głosowanie do parafialnych rad duszpasterskich trwa przez całą niedzielę w kościołach diecezji tarnowskiej. Wybierane co pięć lat rady pomagają proboszczom w organizacji pracy duszpasterskiej i charytatywnej.

Dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks. Wiesław Piotrowski poinformował, że w kościołach pojawiły się specjalne skrzynki, do których wierni mogą wrzucać kartki z wybranymi kandydatami. W większości parafii listy kandydatów rozdano po ubiegłotygodniowych niedzielnych mszach i przez siedem dni można było zastanowić się na kogo oddać głos.

"Osoby świeckie działające w radzie parafialnej inspirują księdza proboszcza do podejmowania różnych inicjatyw, pomagają mu w organizowaniu życia duszpasterskiego" - wyjaśnił ks. Piotrowski.

Rady duszpasterskie w Diecezji Tarnowskiej działają od 1992 roku. Zasiadają w nich również księża, siostry zakonne, członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich.

Radę tworzą trzy grupy członków: z urzędu, mianowani przez proboszcza oraz wybrani przez parafian w wyborach.

Z urzędu do rady wchodzą: proboszcz parafii, przedstawiciel księży wikariuszy, przedstawiciel zgromadzenia zakonnego, które jest w parafii, przedstawiciel osób świeckich zatrudnionych w pracy duszpasterskiej (np. katecheta, organista, kościelny) oraz przedstawiciele wspólnot, ruchów i stowarzyszeń działających w parafii.

Rada parafialna ma jedynie głos doradczy. Do jej zadań należy m.in. opracowanie planu pracy duszpasterskiej, inspirowanie działalności charytatywnej, bądź też innych działań odpowiadających na problemy i potrzeby lokalnej parafialnej wspólnoty. (PAP)

rgr/ krf/

wybory
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)