Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Krakowie odprawiono mszę w 10. rocznicę śmierci ks. Tischnera

0
Podziel się:

Ks. Józef Tischner poświęcił życie temu, by w życie społeczne wnosić wartości
- mówił o zmarłym przed 10 laty kapłanie, filozofie i publicyście metropolita warszawski abp
Kazimierz Nycz, który w piątek w Krakowie przewodniczył mszy św. w kościele św. Piotra i Pawła.

Ks. Józef Tischner poświęcił życie temu, by w życie społeczne wnosić wartości - mówił o zmarłym przed 10 laty kapłanie, filozofie i publicyście metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, który w piątek w Krakowie przewodniczył mszy św. w kościele św. Piotra i Pawła.

Z kościołem tym w ostatnich latach swojego życia związany był ks. Tischner i właśnie w tej świątyni w lipcu 2000 r., w dniu pogrzebu, żegnali go krakowianie. W mszy św. uczestniczyło kilkadziesiąt pocztów sztandarowych m.in. delegacje młodzieży ze szkół noszących imię ks. Tischnera oraz bardzo liczna reprezentacja górali.

Wcześniej, pod kamienicą na ul. Kanoniczej, w której mieszkał ks. Tischer, kapela góralska z Łopusznej zagrała jego ulubione melodie.

W homilii abp Kazimierz Nycz podkreślił, że wielu dopiero w dziesięć lat po śmierci ks. prof. Tischnera odkrywa go i nie wstydzi się przyznać, że znali go zbyt mało lub zbyt stereotypowo dokonywali oceny jego życia. "Książki księdza profesora dotykając pewnej rzeczywistości, ważnej, istotnej, będącej u fundamentu, nie tracą swojej aktualności" - mówił Nycz.

Arcybiskup mówił, że przez 20 lat swojego dorosłego życia ks. Tischner był przede wszystkim kapłanem, naukowcem i filozofem, a kolejne 20 lat poświęcił na służbę Polsce, ludziom Solidarności, na dawanie nadziei w stanie wojennym, na opisywanie wyzwań wolności po roku 1989 i upominanie Polaków. "Zawsze robił to z wnętrza naszej Ojczyzny i zawsze robił to z wnętrza Kościoła" - uważa Nycz.

"Poświęcił swoje życie, by wnosić w życie społeczne mocny fundament etyczny, by wnosić wartości, na których trzeba życie człowieka i życie społeczne budować. Chciał, żeby człowiek siebie samego nie budował na piasku, żeby Polska nie była budowana na ulotnym fundamencie. Chciał, żeby dom naszego człowieczeństwa i dom naszej Ojczyzny był budowany na skale, którą jest Chrystus i jego Ewangelia, którą jest Bóg i jego przykazania" - podkreślił abp Nycz.

Metropolita warszawski mówił, że ks. Tischner w pewnym sensie był prorokiem, bo głosił naukę Boga "w porę i nie w porę", "potrafił się narazić" i upominał, by ludzie wracali na drogę budowania na skale. "Nie jest łatwo pokazywać swojemu ludowi jego słabości, wytykać marnowanie szans, wybijać z fałszywego poczucia samozadowolenia" - mówił abp Nycz. "Ks. prof. Józef wierzył w człowieka" - podkreślił hierarcha.

Dodał, że ks. Tischner "nie miał nigdy manii tropienia wroga", a radość życia i wiara w człowieka sprawiały, że był słuchany. Jak mówił abp Nycz, ks. Tischner polaryzował słuchaczy: jedni przyjmowali go z entuzjazmem, inni byli zdumieni, byli i tacy, którzy się gorszyli. "Prowokował. Niektórym się wydawało, że za mało ceni, wręcz postponuje kapłaństwo, którym go obdarzył Kościół. Myślę jednak, że on po prostu wiedział, że nie można być dobrym księdzem, jeśli się najpierw nie jest człowiekiem, nie umocuje się tego kapłaństwa na mocnym człowieczeństwie i chrześcijaństwie" - powiedział Nycz.

Metropolita warszawski dodał, że i dziś przydałby się nam Ksiądz Profesor i choć nie miałby gotowych rozwiązań, "może potrafiłby postawić pytania porządkujące rzeczywistość i zmuszające do szukania odpowiedzi".

Mszę św. uświetnił koncert chóru "Organum". Potem chętni wędrowali ulicami Krakowa śladami ks. Tischnera.

Wieczorem w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej wystawiona zostanie opera góralska "Naski świat" w wykonaniu Zespołu Regionalnego "Regle" z Poronina.

W sobotę kolejne wydarzenia Festiwalu Tischnerowskiego przebiegającego pod hasłem "Chcemy Wam dodać ducha!" będą się odbywać w Łopusznej k. Nowego Targu.

Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie "Drogami Tischnera" oraz firma Bereś & Baron Media Productions, będąca współproducentem filmu dokumentalnego "Tischner - życie w opowieściach".

Druga część festiwalu jest planowana jesienią.

Zmarły 28 czerwca 2000 r. ks. prof. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni. Był współzałożycielem Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu.

W 1981 r. został kapelanem zjazdu Solidarności. Ks. Tischner był autorem m.in. książek "Świat ludzkiej nadziei", "Etyka solidarności", "Polski kształt dialogu", "Myślenie według wartości", "Zawierzyć człowiekowi", "Spowiedź rewolucjonisty", "Nieszczęsny dar wolności", "W krainie schorowanej wyobraźni", "Ksiądz na manowcach" i bardzo popularnej "Historii filozofii po góralsku". (PAP)

wos/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)