Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Krakowie powołano Fundację Panteon Narodowy

0
Podziel się:

Fundację Panteon Narodowy powołano w poniedziałek w Krakowie - poinformował
PAP prof. Franciszek Ziejka, który został przewodniczącym Rady Fundacji.

Fundację Panteon Narodowy powołano w poniedziałek w Krakowie - poinformował PAP prof. Franciszek Ziejka, który został przewodniczącym Rady Fundacji.

Celem fundacji jest stworzenie w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej na krakowskim Starym Mieście nowego Panteonu Narodowego - miejsca spoczynku wybitnych Polaków. W intencji założycieli panteon ten ma być kontynuacją Krypty Zasłużonych na Skałce.

Początkowo planowano, że Panteon Narodowy zostanie utworzony poprzez rozbudowę Krypty Zasłużonych w kościele oo. paulinów na Skałce, jednak paulini wycofali się z tej inicjatywy.

Akt notarialny powołania fundacji Panteon Narodowy podpisali w poniedziałek rektorzy 11 publicznych uczelni wyższych w Krakowie, prezes Polskiej Akademii Umiejętności, a w imieniu Archidiecezji Krakowskiej - metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Fundacja musi teraz zostać zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Prezesem trzyosobowego zarządu Fundacji został Marek Wasiak (wcześniej przewodniczył on Fundacji Panteon Narodowy na Skałce, która została rozwiązana).

"Podpisaliśmy list intencyjny dotyczący oddania przez parafię Fundacji Panteon Narodowy w dzierżawę na 40 lat podziemi kościoła św. Piotra i Pawła oraz wirydarza" - powiedział Ziejka. Dodał, że po zarejestrowaniu Fundacja przystąpi do prac nad przekształceniem podziemi w Panteon Narodowy.

"O tym, kto będzie mógł być pochowany w tym miejscu, będzie decydowała 9-osobowa kapituła" - poinformował Ziejka. Według wstępnego projektu, w skład kapituły mają wejść: prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, metropolita krakowski, przewodniczący episkopatu, prezydent Krakowa, prezes PAU, rektor UJ oraz przewodniczącego Rady Fundacji. Rozmowy i decyzje w tej sprawie zostaną jednak podjęte po zarejestrowaniu fundacji.

Jak podkreślił Ziejka, Panteon Narodowy w kościele św. Piotra i Pawła ma być miejscem pochówku wybitnych Polaków "zasłużonych w dziedzinie sztuki, kultury nauki, którzy rozsławiają Polskę poza granicami".

Panteon będzie organizowany w trzech etapach. Pierwszy z nich - złożony z sześciu połączonych ze sobą krypt - ma być uroczyście otwarty we wrześniu 2012 r., w 400. rocznicę śmierci wybitnego kaznodziei ks. Piotra Skargi, który spoczywa w jednej z krypt kościoła św. Piotra i Pawła. "Chcemy też w ten sposób nawiązać do tradycji Skałki, gdzie Krypta Zasłużonych została otwarta 19 maja 1880 r., w 400. rocznicę śmierci Jana Długosza" - wyjaśnił Ziejka.

Proboszcz parafii Wszystkich Świętych, gospodarz kościoła św. Piotra i Pawła, ks. Marek Głownia powiedział PAP, że na razie podpisano jedynie list intencyjny o dzierżawie krypt, a szczegółowe warunki, na jakich się to odbędzie, określone zostaną w momencie zawarcia umowy dzierżawy.

"Chciałbym, aby fundacja działała efektywnie i żeby rzeczywiście ta inwestycja pod posadzką kościoła została zrealizowana, bo wiąże się ona z precyzyjnymi badaniami stanu fundamentów kościoła i polepszeniem stanu technicznego podziemi świątyni" - powiedział PAP Głownia.(PAP)

wos/ czo/ hes/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)