Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Londynie powstanie Polski Ośrodek Naukowy UJ

0
Podziel się:

W Londynie powstanie Polski Ośrodek Naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego,
działający we współpracy z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie (PUNO). Jego oficjalne otwarcie
zaplanowano we wrześniu.

W Londynie powstanie Polski Ośrodek Naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, działający we współpracy z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie (PUNO). Jego oficjalne otwarcie zaplanowano we wrześniu.

Uczelnia otrzymała na ten cel ponad 1,2 mln zł w konkursie ogłoszonym przez MSZ. Zdaniem władz UJ idealną lokalizacją dla Ośrodka byłby budynek Ogniska Polskiego przy Exhibition Road 55. W niedzielę ma zapaść decyzja, czy zostanie on wystawiony na sprzedaż.

"Trudno sobie wyobrazić lepszą lokalizację dla wizytówki polskiej nauki i lepszy pomysł na zagospodarowanie Ogniska niż ośrodek, który tętni życiem, w którym są wykłady, spotkania i debaty, który z jednej strony inspiruje do badania przeszłości emigracji, ale jest też nastawiony na prezentację współczesnej Polski" - mówił w piątek na konferencji prasowej pełnomocnik rektora UJ ds. kontaktów z PUNO, dr hab. Arkady Rzegocki.

Dr Rzegocki zapowiedział, że pierwsze działania Ośrodka będą podejmowane już w lipcu. Gmach przy Exhibition Road 55 jest duży, gdyby Polski Ośrodek Naukowy UJ miał się w nim znaleźć, zajmowałby tylko jego część.

Polski Ośrodek Naukowy w Londynie ma organizować studia podyplomowe, wykłady, konferencje, spotkania wybitnych naukowców. Ma on integrować najmłodszą i najstarszą polską emigrację oraz inspirować naukowców - również Brytyjczyków - do zajmowania się naszym krajem. Stąd pomysł na seminaria doktoranckie dla doktorantów zainteresowanych Europą - Środkową i Polską.

"Ogłosimy konkurs i będziemy mieć pieniądze na dwumiesięczne granty dla naukowców zajmujących się Polską. Chcemy też uruchomić Akademicką szkołę letnią czyli kilkunastodniowe pobyty w Polsce dla liderów młodej emigracji" - mówił dr hab. Arkady Rzegocki.

Ośrodek ma być także centrum informacyjnym o możliwości studiowania w Polsce, polskich uczelniach, grantach i programach badawczych. Planowane jest wydawanie książek poświęconych relacjom polsko-brytyjskim i dorobkowi polskiej emigracji oraz serii "Biblioteka Niezłomnych" - przypominającej teksty autorów ważnych dla Polaków i emigracji, ale zapomnianych.

Jesienią w Londynie ruszy druga edycja uruchomionych wspólnie z PUNO studiów podyplomowych "Polsko-brytyjskie partnerstwo strategiczne w UE i NATO". Nowością będą trzy semestralne studia podyplomowe z nauczania języka polskiego jako drugiego, skierowane przede wszystkim do pracujących w Wielkiej Brytanii nauczycieli polskiego.

"Zbiorowość polska w Wielkiej Brytanii jest szacowna na 850 tys. Jak wynika z ostatnich danych od 10 do kilkunastu proc. Polek wiąże się i ma dzieci z osobami reprezentującymi inne kultury, inne narodowości. Dla tych dzieci język polski od początku będzie drugim, jeśli wręcz nie obcym. Niepokoi nas, że 70 proc. polskich dzieci nie chodzi w ogóle do szkół polskich" - mówił w piątek prof. Władysław Miodunka, pod kierunkiem którego zostaną przygotowane nowe studia.

"Nauczyciele języka polskiego w Wielkiej Brytanii to emigranci przygotowani do nauczania polskiego jako języka ojczystego. My chcemy im zaproponować studia z nauczania języka polskiego jako drugiego języka" - wyjaśnił prof. Miodunka. Dodał, że w 2013 r. w Wielkiej Brytanii na maturze zostanie wprowadzony obowiązek zdawania jednego języka obcego. Część dzieci polskich emigrantów może wybrać język polski, ale jak zaznaczył profesor trzeba go znać naprawdę dobrze w mowie i piśmie, nie wystarczy znajomość języka "z domu".

W wydanym na początku tego tygodnia oświadczeniu rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Karol Musioł i rektor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (PUNO) prof. Halina Taborska zaapelowali do rządu o wsparcie dla inicjatywy utworzenia w siedzibie Ogniska Polskiego w Londynie - Polskiego Ośrodka Naukowego UJ. "Uniwersytet Jagielloński z niepokojem śledzi losy Ogniska Polskiego - jednej z najważniejszych placówek polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii. Ognisko polskie od 1940 roku stanowiło centrum polskiego życia kulturalnego, intelektualnego, naukowego i towarzyskiego. Polski nie stać na utratę kolejnego budynku o tak wielkim znaczeniu historycznym" - napisali rektorzy.

Polskie Ognisko w Londynie zostało otwarte 15 lipca 1940 r. Klub stanowił centrum życia społecznego, kulturalnego, naukowego i towarzyskiego emigracji niepodległościowej. Gen. Władysław Anders miał w znajdującej się tam restauracji swój własny stolik, a na pierwszym piętrze działał polski teatr.(PAP)

wos/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)