Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W lutym ramowy program Katowic ws. Europejskiej Stolicy Kultury

0
Podziel się:

W połowie lutego rada programowa projektu "Europejska Stolica Kultury
Katowice 2016" przedstawi ramowy program przygotowań do ubiegania się o to miano. W ciągu dwóch
najbliższych tygodni rada przedstawi też kandydata na nowego dyrektora biura projektu.

W połowie lutego rada programowa projektu "Europejska Stolica Kultury Katowice 2016" przedstawi ramowy program przygotowań do ubiegania się o to miano. W ciągu dwóch najbliższych tygodni rada przedstawi też kandydata na nowego dyrektora biura projektu.

Nowy dyrektor zastąpi pełniącą tę funkcję przez ostatni miesiąc Agnieszkę Klorygę. Podłożem przyjętej przez prezydenta Katowic złożonej przez nią dymisji, której ona sama nie chce komentować, miały być niejasne kompetencje dotyczące prowadzenia przygotowań. Zgodnie z koncepcją Klorygi, przygotowania miało koordynować prowadzone przez nią biuro.

Jak powiedział PAP w piątek wiceprzewodniczący rady prof. Eugeniusz Knapik, podczas czwartkowego zebrania z udziałem m.in. b. dyrektor biura projektu i prezydenta miasta, członkowie rady programowej podtrzymali stanowisko, że kilka miesięcy temu przyjęli na siebie zadanie stworzenia całościowego, harmonijnego programu przedsięwzięcia.

Przedstawiciele władz miasta wskazują, że odpowiedzialność za postęp przygotowań spoczywa na członkach rady. "Jesteśmy wciąż zgodni, że warto walczyć o ESK" - zadeklarował rzecznik katowickiego magistratu Waldemar Bojarun przypominając, że czasu na przygotowanie oferty jest coraz mniej. Termin składania zgłoszeń mija 31 sierpnia.

Dlatego też, jak zadeklarował prof. Knapik, rada zwiększy tempo przygotowań zmierzających do wypracowania ostatecznego projektu Katowic. Choć większość prac rady odbywa się między jej spotkaniami, także i one - zamiast jak dotąd co dwa tygodnie - odbywać się będą co tydzień. Ramowy program przygotowań ma być gotowy w połowie lutego.

Wśród ujawnionych w środę na łamach regionalnej "GW" przygotowanych przez radę propozycji imprez, którymi Katowice miałyby walczyć o tytuł ESK 2016 - prócz znanych już festiwali Ars Cameralis, Rawy Blues czy Off Festiwalu - znalazł się m.in. program "Ambasador Filmowy", z corocznymi zaproszeniami do Katowic wybitnych reżyserów; w 2016 r. mieliby to być Pedro Almodovar lub Carlos Saura.

Innym pomysłem filmowym są coroczne przeglądy obrazów poświęconych historii kolejnych krajów Europy. Wśród propozycji związanych ze sztuką zaproponowano m.in. wydarzenia związane z twórczością Hansa Bellmera, wystawę obrazów europejskich surrealistów zestawionych z twórczością właśnie Bellmera i Teofila Ociepki oraz wystawy pochodzących ze Śląska lub z nim związanych wybitnych fotografików.

Jeszcze w tym roku w mieście mają odbyć się konkurs wiedzy o Chopinie i koncert poświęcony staraniom o tytuł ESK. 2016 r. miałby zostać Europejskim Rokiem Teatrów Ulicznych, ze spektaklami m.in. w scenerii Spodka czy przebudowanego centrum miasta. Gościem mającej się wówczas odbyć w Katowicach konferencji "Między sztuką a technologią", miałby być Peter Greenaway.

Członkowie rady zamierzają też zaproponować władzom Katowic działania mające poprawić klimat i jakość życia w mieście. Niektóre pomysły to: obniżki czynszów dla najemców prowadzących galerie czy małe księgarnie oraz przygotowanie ofert do znanych zagranicznych artystów - by na pewien czas zamieszkali i tworzyli właśnie w Katowicach.

O tym, że Katowice będą ubiegać się o tytuł ESK, tamtejsi radni zdecydowali we wrześniu ub. roku. Od tego czasu władze miasta m.in. powołały na dyrektora artystycznego projektu filozofa, poetę i językoznawcę prof. Tadeusza Sławka, poprosiły też kilkanaście osobistości ze świata nauki i kultury o udział we wspierającej go radzie programowej.

Obok prof. Sławka w skład rady weszli m.in. kompozytor prof. Eugeniusz Knapik, dyrektor NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor Muzeum Śląskiego Leszek Jodliński, szef Teatru Korez Mirosław Neinert, grafik i eseista Henryk Waniek, reżyserka Magdalena Piekorz, ekonomista Andrzej Klasik, architekt Robert Konieczny i publicysta Michał Smolorz.

Konkurs na przyznanie polskiemu miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 minister kultury ogłosił w listopadzie ub. roku. Tytuł ESK otrzymają w 2016 r. dwa miasta - polskie i hiszpańskie. Kandydaci przygotowują szczegółowy program obchodów, który oceni Komisja Selekcyjna. Nominacji miasta dokona minister kultury, a decyzję o przyznaniu tytułu podejmie Rada UE. (PAP)

mtb/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)