Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W niedzielę II tura wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów

0
Podziel się:

Według czwartkowych danych Państwowej
Komisji Wyborczej, w niedzielę mieszkańcy 828 gmin i miast
wybierać będą w drugiej turze wójta, burmistrza lub prezydenta
miasta. Głosowanie odbędzie się m.in. w Warszawie i Krakowie. W 15
gminach II tura została przesunięta na 10 grudnia.

Według czwartkowych danych Państwowej Komisji Wyborczej, w niedzielę mieszkańcy 828 gmin i miast wybierać będą w drugiej turze wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Głosowanie odbędzie się m.in. w Warszawie i Krakowie. W 15 gminach II tura została przesunięta na 10 grudnia.

W II turze wezmą udział dwaj kandydaci, którzy w pierwszym głosowaniu - 12 listopada - uzyskali największą liczbę głosów.

Na ogólną liczbę 2478 stanowisk do obsadzenia, w I turze wybranych zostało 1633 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

W 843 miejscach żaden ze startujących w I turze kandydatów nie uzyskał ponad połowy ważnie oddanych głosów, w związku z czym musi odbyć się tam ponowne głosowanie.

Według czwartkowych danych PKW, w niedzielę II tura odbędzie się w 828 gminach i miastach. Natomiast w 15 gminach ponowne głosowanie zostało przesunięte na 10 grudnia, w związku z wycofaniem się kandydatów.

Niewykluczone, że liczba miejsc, w których II tura zostanie przesunięta, może się jeszcze zwiększyć, jeśli np. wycofaliby się kolejni kandydaci. Gdyby do takiego przypadku doszło w niedzielę, to głosowanie w danej gminie lub mieście zostanie przerwane, a druga tura odłożona.

Zgodnie z ustawą o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza, prezydenta miasta, jeżeli którykolwiek z dwóch kandydatów, którzy weszli do drugiej tury wycofa zgodę na kandydowanie, utraci prawo wyborcze albo umrze, w jego miejsce do wyborów w ponownym głosowaniu dopuszcza się kandydata, który otrzymał kolejno największą liczbę głosów w pierwszej turze.

W takim przypadku termin ponownego głosowania odracza się o dalszych 14 dni. Do takiej sytuacji doszło np. w Brześciu Kujawskim (woj. kujawsko-pomorskie).

Jeden z dwóch kandydatów, którzy weszli do drugiej tury Piotr Stanny wycofał się z wyborów. Tłumaczył swoją rezygnację prowadzeniem wobec niego i jego rodziny "nieczystej kampanii". Jego miejsce powinien zająć Piotr Jaroszewski (Lewica i Demokraci), ale on również wycofał się z dalszej walki wyborczej. W tej sytuacji, w drugiej turze weźmie udział kandydatka lokalnego komitetu Ewa Zapruszewska, która miała czwarty wynik w pierwszej turze.

Z kolei w Dorohusku w wyborach weźmie udział tylko jedna osoba. O funkcję wójta ubiegało się troje kandydatów: Stanisław Korzeniewski, Adam Mendel i Marzena Szopińska-Demczuk. Do drugiej tury weszli Korzeniewski i Mendel. Ten ostatni wycofał się, zatem rywalką Korzeniewskiego w drugiej turze miała być Szopińska- Demczuk.

Ale Korzeniewski również się wycofał, w związku z czym tylko nazwisko Szopińskiej-Demczuk będzie na karcie do głosowania. Wyborcy będą stawiali znak "x" w kratkach z napisem "tak" lub "nie" głosując na nią lub przeciwko jej wyborowi.

Jeśli w drugiej turze obaj kandydaci otrzymają tę samą liczbę głosów, wójtem zostaje ten, który w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał więcej głosów niż jego konkurent.

Natomiast w przypadku gdy obaj kandydaci otrzymają tę samą liczbę głosów i w takiej samej liczbie obwodów uzyskają przewagę, o wyborze wójta rozstrzygnie losowanie przeprowadzone przez gminną komisję wyborczą.

W dwóch małych gminach: Gręboszów (powiat dąbrowski, woj. małopolskie) oraz Rajgórd (powiat grajewski, woj. podlaskie) wójta wybierze rada gminy. W jednej z tych gmin nie zgłoszono żadnego kandydata na wójta, w drugiej wystartował tylko jeden kandydat, który 12 listopada nie uzyskał wymaganego poparcia.

Ogółem - 26 listopada i 10 grudnia - ponowne głosowanie odbędzie się w 657 małych gminach liczących do 20 tys. mieszkańców, w 152 większych gminach oraz w 34 miastach na prawach powiatu.

Najwięcej gmin i miast, w których odbędzie się druga tura jest w województwach: mazowieckim - 88, dolnośląskim - 85 i śląskim - 71. Najmniej takich miejsc jest w województwie opolskim - 25.

W 516 spośród 843 gmin i miast, w których dojdzie do drugiej tury, zmierzą się kandydaci lokalnych komitetów.

Ponadto będzie 280 wyborczych pojedynków w których kandydaci lokalnych komitetów zmierzą się z kandydatami wystawionymi przez partie polityczne. Najrzadziej w drugiej turze walczyć będą dwaj kandydaci ugrupowań politycznych - takich przypadków będzie 47 i będą one miały miejsce głównie w średnich i dużych miastach. (PAP)

mok/ par/ woj/

wybory
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)