Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W niedzielę w Gdańsku koncert Ennio Morricone

0
Podziel się:

Ennio Morricone, mistrz muzyki filmowej, wystąpi w niedzielę wieczorem na
terenie stoczni gdańskiej. Koncert, w wykonaniu m.in. orkiestry symfonicznej i 100-osobowego chóru,
zakończy trwający dwa tygodnie Festiwal Solidarności.

*Ennio Morricone, mistrz muzyki filmowej, wystąpi w niedzielę wieczorem na terenie stoczni gdańskiej. Koncert, w wykonaniu m.in. orkiestry symfonicznej i 100-osobowego chóru, zakończy trwający dwa tygodnie Festiwal Solidarności. *

Organizatorzy koncertu - Europejskie Centrum Solidarności (ECS) - spodziewają się około 20 tysięcy widzów (do sobotniego przedpołudnia sprzedano kilkanaście tysięcy biletów).

Ennio Morricone będzie dyrygował węgierską orkiestrą symfoniczną Gy

Podczas koncertu mają zabrzmieć hity filmowe Morricone. "Tłem dla utworów będą projekcje fragmentów filmów na telebimach i efekty wizualne" - poinformowała rzecznik ECS Katarzyna Kaczmarek.

W sobotę - na konferencji prasowej, które odbyła się w Gdańsku - Morricone przyznał, że dopiero poprzedniego dnia dowiedział się, jakiej imprezie towarzyszyć będzie jego występ. "Nie wiedziałem, że to jest koncert dedykowany Solidarności" - powiedział artysta. Jak dodał, bardzo ucieszył go fakt, że może wystąpić na koncercie poświęconym "rocznicy fundamentalnej dla +Solidarności+ - wielkiego ruchu, który walczył z nadużywaniem władzy".

Morricone powiedział dziennikarzom, że przed 1989 rokiem bardzo interesował się zdarzeniami w naszym kraju, śledził m.in. informacje we włoskich mediach. "Gdy dowiadywaliśmy się o tym, co dzieje się w Polsce, cierpieliśmy" - powiedział kompozytor.

Artysta zaznaczył, że gdański występ nie będzie zawierał żadnych elementów związanych z historią "S". "Jedyną zmianą, jaką wprowadziliśmy niedawno, jest utwór, który pojawi się jako wprowadzenie i zakończenie występu: będzie to muzyka z jednego z filmów poświęconych Janowi Pawłowi II" - powiedział Morricone.

Jego niedzielny występ będzie ostatnią imprezą rozpoczętego przed dwoma tygodniami Festiwalu Solidarności. W ramach festiwalu widzowie mogli brać udział m.in. w wielu koncertach, wystawach i pokazach filmowych poświęconych Kubie. Na terenie gdańskiej stoczni można też było obejrzeć spektakl "De Kantine" (Stołówka) amsterdamskiego teatru Polly Magoo, inspirowany historią wydarzeń w Stoczni Gdańskiej od lat 70. do dziś.

Na gdańskim Długim Targu czynna była wystawa "Zmiana Toru", na którą składały się zdjęcia przedstawiające życie w komunistycznej Polsce i przebieg strajku w Stoczni Gdańskiej. W niedzielę po południu, marszałek sejmu Bronisław Komorowski odsłoni też replikę tablicy umieszczonej na murze - pomniku Solidarności w Berlinie.

81-letni Morricone przez kilkadziesiąt lat pracy artystycznej zajmował się wieloma rodzajami muzyki, ale publiczność na całym świecie zna go przede wszystkim z genialnych ścieżek dźwiękowych do najbardziej znanych filmów.

Jako ich twórca zadebiutował w 1961 roku, pisząc muzykę do filmu "Il Federale" Luciano Salce. Wkrótce nawiązał współpracę z Sergio Leone, która przyniosła mu wielką sławę. Zilustrował muzycznie takie filmy, jak "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" Leone, a także "Kino Paradiso" Giuseppe Tornatore, "Nietykalnych" Briana De Palmy i "Misję" Rolanda Joffe. Muzyka do tego ostatniego filmu została uznana za prawdziwe arcydzieło. Morricone napisał również muzykę do dwóch włoskich filmów fabularnych o Janie Pawle II w reżyserii Giacomo Battiato.

Od 1946 roku Morricone skomponował ponad sto utworów, w tym wiele symfonicznych. W jego bogatym dorobku są koncerty, "Kantata dla Europy" (1988 r.) czy kompozycja "Głosy z ciszy", napisana po zamachu na World Trade Center z 11 września 2001 roku.

aks/ bba/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)