Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W poniedziałek spotkanie przedstawicieli komisji obrony krajów UE

0
Podziel się:

O nowych wyzwaniach i zagrożeniach dla stosunków UE-NATO po wejściu w życie
Traktatu w Lizbonie będą rozmawiać podczas dwudniowej konferencji w Sejmie przewodniczący komisji
obrony parlamentów państw członkowskich UE (CODACC).

*O nowych wyzwaniach i zagrożeniach dla stosunków UE-NATO po wejściu w życie Traktatu w Lizbonie będą rozmawiać podczas dwudniowej konferencji w Sejmie przewodniczący komisji obrony parlamentów państw członkowskich UE (CODACC). *

Będzie to pierwsze z serii spotkań komisyjnych w ramach parlamentarnego wymiaru polskiego przewodnictwa w Radzie UE. W poniedziałek konferencję otworzą prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Jego gospodarzami są komisje właściwe do spraw obrony narodowej Sejmu i Senatu.

Jak podkreślono w komunikacie biura prasowego Kancelarii Sejmu, wzmocnienie współpracy pomiędzy UE a NATO to jeden z priorytetów polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej.

"Będzie to duża merytoryczna konferencja, w której weźmie udział około 60 parlamentarzystów z całej Europy i około 50 dyplomatów i ambasadorów" - mówił w piątek szef sejmowej komisji obrony narodowej Stanisław Wziątek (SLD).

Jak podkreślał, podczas spotkania będą poruszane dwa podstawowe tematy dotyczące wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. "Pierwszy z nich to relacje Unia Europejska-NATO. W tych relacjach jest jeszcze wiele niewykorzystanego potencjału i to musimy zmienić tak, by ten potencjał był w pełni wykorzystany" - ocenił Wziątek.

"Powinniśmy skoncentrować się także na budowaniu tej filozofii bezpiecznej Europy w porozumieniu z Rosją, dlatego w drugim dniu konferencji będziemy mogli rozmawiać o relacjach Unia Europejska-Rosja i budowie bezpiecznej Europy z udziałem Rosji" - dodał przewodniczący sejmowej komisji obrony.

W poniedziałek pierwsza sesja konferencji ma dotyczyć priorytetów polskiej polityki bezpieczeństwa i obrony, o których mówić ma minister obrony narodowej Bogdan Klich, a także roli Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych w kształtowaniu Wspólnej Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, z udziałem zastępcy szefowej unijnej dyplomacji Macieja Popowskiego.

Tematami drugiej sesji będą: relacje NATO - UE po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego oraz nowej koncepcji strategicznej Sojuszu i aktualne wyzwania dla Wspólnej Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony - przyszłość relacji transatlantyckich, sytuacja w regionie Bliskiego Wschodu oraz Północnej Afryki. Jej uczestnikami będą m.in. wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Jadwiga Zakrzewska (PO) i doradca prezydenta do spraw międzynarodowych prof. Roman Kuźniar.

We wtorek uczestnicy konferencji rozmawiać będą o relacje Unii Europejskiej z Federacją Rosyjską, m.in. z udziałem współprzewodniczącego polsko-rosyjskiej grupy do spraw trudnych prof. Adama Daniela Rotfelda i przewodniczącego komisji obrony rosyjskiej Dumy Państwowej Wiktora Zawarzina.

Na zakończenie dwudniowej konferencji planowana jest konferencja prasowa przewodniczących sejmowej i senackiej komisji Obrony Narodowej - Stanisława Wziątka i Macieja Klimy.

Efektem spotkania przewodniczących komisji obrony parlamentów państw UE ma być wydanie wspólnego komunikatu. "Być może spowoduje on, nie tylko przedstawienie pewnych propozycji, które mogą stać się rekomendacjami do działania dla poszczególnych parlamentów, ale przede wszystkim zwiększamy parlamentarny udział w sprawowaniu prezydencji Polski. Ten udział musi być zauważalny, co chcemy naszą konferencją wyraźnie podkreślić" - powiedział Wziątek. (PAP)

ajg/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)