Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W sejmowej komisji - o sytuacji w Polskim Radiu

0
Podziel się:

(dochodzi m.in. wypowiedź b. prezesa PR A. Siezieniewskiego)

(dochodzi m.in. wypowiedź b. prezesa PR A. Siezieniewskiego)

12.4.Warszawa (PAP) - Około 20 mln zł rocznie ma zaoszczędzić Polskie Radio dzięki restrukturyzacji - zapowiada prezes publicznej radiofonii Krzysztof Czabański. O restrukturyzacji, zmianach w zasięgu poszczególnych anten, zwolnieniach grupowych i działalności zespołów artystycznych w PR kierownictwo spółki poinformowało w czwartek posłów z sejmowej komisji kultury.

Wśród najważniejszych problemów, z jakimi boryka się obecnie radio publiczne, jego prezes Krzysztof Czabański wymienił m.in. trwający od lat spadek słuchalności Programu Pierwszego.

"Niezależnie od tego, jaki był zarząd, w Polskim Radiu od 1997 r. trwa tendencja spadkowa, podczas gdy stacje komercyjne zanotowały wzrost" - podkreślił Czabański. Najważniejszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że Program I na UKF-ie obejmował jedynie 30 proc. powierzchni kraju, docierając do połowy ludności - wyjaśnił.

Stąd - jak przypomniał Czabański - Polskie Radio zdecydowało się na rekonfigurację zasięgu poszczególnych anten tak, by Jedynka, która jest najbardziej uniwersalnym programem, oferującym odbiorcom wszystkie elementy misji radia publicznego: informację, publicystykę, kulturę i rozrywkę, docierała na całe terytorium Polski. W efekcie rekonfiguracji o ok. 9 proc. zmniejszy się zasięg Programu II (to kilka procent mniej niż pierwotnie planowano), a także zasięg Programu IV.

Czabański przypomniał, że przeprowadzono restrukturyzację, w ramach której radio odeszło od systemu producenckiego, a także przeprowadzono zwolnienia grupowe, w wyniku których z radia odejdzie blisko 300 spośród 1500 zatrudnionych osób. Według Czabańskiego, zmniejszenie zatrudnienia pozwoli na zaoszczędzenie ok. 8-9 mln zł rocznie. Kolejne kilkanaście milionów złotych rocznie Polskie Radio zaoszczędzi dzięki zmniejszeniu opłat za emisję sygnału radiowego; spółka renegocjowała bowiem umowy w tej sprawie z firmą Emitel.

"Razem daje to ok. 20-milionową obniżkę rocznych kosztów funkcjonowania radia, a przed nami są jeszcze negocjacje z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi" - powiedział Czabański.

Zapewnił, że wbrew niektórym doniesieniom prasowym Polskie Radio nigdy nie planowało likwidacji zespołów artystycznych jak np. Radiowego Centrum Kultury Ludowej, które jedynie zmieniło swoje miejsce w radiowej strukturze - zostało przeniesione z biura handlowego do Programu II. Inne zespoły jak np. Chór Polskiego Radia będą współfinansowane przez samorząd i TVP.

Prezes Polskiego Radia przypomniał, że jesienią ma zostać uruchomione "radio gadane". "Potocznie mówi się o nim Info-Radio, ale jest to nazwa myląca, bo nie chodzi nam stricte o radio informacyjne, ale o radio słowne. O radio, które będzie zawierało, oprócz informacji i publicystyki, słuchowisko, literaturę, teatr" - powiedział Czabański.

Dodał, że Polskie Radio złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie wprowadzanego w radiu od kilku lat systemu komputerowego. "Do tej pory system jest niesprawny, skierowaliśmy sprawę do prokuratora, uważamy, że poprzednie władze radia wykazały się w tej sprawie co najmniej niegospodarnością" - dodał prezes.

Chodzi o system emisyjny Dalet Plus. Poprzedni prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski powiedział PAP, że "jest zaskoczony takim postawieniem sprawy". Podkreślił, że system nie został zakupiony za jego kadencji, lecz gdy prezesem radia był Ryszard Miazek. Dodał jednak, że przez cztery lata, gdy on kierował radiem, "system funkcjonował całkowicie normalnie".

"Jestem zdziwiony, ponieważ jest to chyba najpopularniejszy system radiowy, zainstalowany w ok. 1600 światowych radiofoniach, w tym tych największych" - powiedział Siezieniewski.

Posłowie PO zarzucili Polskiemu Radiu, że brak jest długofalowej strategii Polskiego Radia na najbliższe lata. Ich zdaniem, jeśli zasoby częstotliwości na UKF-ie nie pozwalają na 100 proc. zasięg czterech programów Polskiego Radia na terenie całego kraju - jak przewiduje to ustawa - to należałoby ją znowelizować. Jacek Kurski (PiS) postulował, aby komisja przygotowała dezyderat w tej sprawie do premiera i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. (PAP)

js/ bno/ itm/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)