Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Senacie informacja rządu o udziale Polski w pracach UE podczas prezydencji fińskiej

0
Podziel się:

Senatorowie wysłuchali w środę informacji
rządu o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej w czasie
prezydencji fińskiej (lipiec-grudzień 2006 roku). Rząd ocenił ją
pozytywnie.

Senatorowie wysłuchali w środę informacji rządu o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej w czasie prezydencji fińskiej (lipiec-grudzień 2006 roku). Rząd ocenił ją pozytywnie.

Informację przedstawił podsekretarz stanu w Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Daniel Pawłowiec (LPR). Podkreślił, że rządowi zależało przede wszystkim na sfinalizowaniu przygotowań UE do rozszerzenia o Bułgarię i Rumunię.

Rząd oczekiwał także - mówił Pawłowiec - zwiększenia wysiłków na rzecz zapewnienia przejrzystości prac i instytucji wspólnotowych, oraz działań sprzyjających rozwojowi gospodarczemu na terenie Unii, szczególnie tych związanych z innowacyjnością.

Polska opowiadała się również za wypracowaniem nowych ram prawnych w stosunkach UE-Rosja, szczególnie jeśli chodzi o obszar wolnego handlu, wspólnej polityki bezpieczeństwa, współpracy energetycznej i inwestycji.

Rządowi zależało też - według Pawłowca - na osiągnięciu w Unii konsensusu w sprawie wspólnotowych regulacji dotyczących napojów spirytusowych.

Najbardziej istotne decyzje, jakie zapadły podczas prezydencji fińskiej, z inicjatywy lub przy udziale Polski, to m.in. - jak mówił Pawłowiec - zgoda państw członkowskich co do konieczności ściślejszej współpracy między Unią a Rosją (oraz innymi krajami tranzytowymi i producentami energii) w kwestii polityki energetycznej.

Przypomniał, że Polska opowiadała się za stworzeniem europejskiej polityki współpracy energetycznej z głównymi dostawcami energii, opartej na zasadzie solidarności, a także dywersyfikacją dostaw.

Jak podkreślił Pawłowiec, KE podjęła się pośrednictwa w sporze handlowym między naszym krajem a Moskwą, stwierdzając, że embargo nie jest merytorycznie uzasadnione.

"Polska docenia zarówno zaangażowanie prezydencji fińskiej, jak i obecnej - niemieckiej w zakończenie sporu i doprowadzenie do podjęcia rozmów na temat nowych podstaw prawnych współpracy pomiędzy Unią Europejską a Rosją. Oczekujemy, że będzie to możliwe w najbliższym czasie" - zaznaczył Pawłowiec.

"Polska pozytywnie ocenia wynik prac prezydencji fińskiej" - dodał.

W czasie debaty nad informacją rządu, senator Przemysław Alexandrowicz (PiS) mówieł jednak, że prezydencja fińska zrobiła zbyt mało, by przyspieszyć przystąpienie Chorwacji do UE. Jak podkreślił, jest to kraj europejski, bliski cywilizacyjnie wspólnocie i przyjęciu go do Unii powinno poświęcić się więcej uwagi niż np. ewentualnej akcesji Turcji.(PAP)

mkr/ la/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)