Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Senacie informacja rządu o udziale Polski w pracach UE w I półroczu 2006 r.

0
Podziel się:

Konieczne jest wzmożenie działań
przygotowawczych w sprawie przystąpienia Polski i innych państw do
strefy Schengen, zarówno po stronie państw członkowskich, jak i
Komisji Europejskiej - powiedział w czwartek w Senacie
podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej
Tadeusz Kozek.

Konieczne jest wzmożenie działań przygotowawczych w sprawie przystąpienia Polski i innych państw do strefy Schengen, zarówno po stronie państw członkowskich, jak i Komisji Europejskiej - powiedział w czwartek w Senacie podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Tadeusz Kozek.

Kozek przedstawił senatorom informację rządu o udziale Polski w pracach UE podczas w pierwszych sześciu miesiącach tego roku, gdy Unii przewodniczyła Austria.

"Polska uważa, iż konieczne jest przedstawienie przez Komisję Europejską rzetelnego i realistycznego harmonogramu dalszych działań w sprawie systemu Schengen" - zaznaczył wiceminister.

Według pierwotnych planów, nowe państwa członkowskie UE, w tym Polska, miały znaleźć się w systemie Schengen - pozwalającym na przekraczanie wewnętrznych granic Unii bez kontroli - jesienią 2007 r. Komisja Europejska zapowiedziała jednak, że m.in. z powodu problemów z uruchomieniem nowej komputerowej bazy danych termin opóźni się co najmniej do połowy 2008 roku.

Podsumowując prezydencję austriacką w UE, Kozek zaznaczył, że zgodnie z polskimi oczekiwaniami w tym czasie udało się zakończyć prace nad porozumieniem, które nadaje kształt unijnemu budżetowi na lata 2007-2013. "Daje to Polsce szansę na uzyskanie w tych latach ponad 91 mld euro z UE" - podkreślił.

"Doceniamy również działania, podejmowane przez prezydencję austriacką na rzecz sfinalizowania porozumienia między UE a Szwajcarią w sprawie szwajcarskiego wkładu finansowego na rzecz nowych państw członkowskich UE" - powiedział Kozek.

W myśl porozumienia Polska będzie największym beneficjentem tego programu pomocowego i otrzyma 489 mln franków szwajcarskich na realizację konkretnych projektów i programów pozwalających na zmniejszenie różnic gospodarczych i społecznych w poszerzonej UE.

Kozek podkreślił również, że dla Polski istotne jest sformułowanie potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa krajów członkowskich i UE jako całości. Zagrożenia te zostały wskazane w dokumencie dotyczącym zewnętrznych stosunków energetycznych Unii. "Polska zgadza się, iż jednym z głównych zagrożeń jest niebezpieczeństwo działań zewnętrznych dostawców, którzy nie działają w oparciu o zasady rynkowe i często podejmują decyzje o charakterze politycznym a nie komercyjnym" - powiedział wiceminister. (PAP)

alz/ la/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)