Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Senacie ustawa o współpracy rządu i parlamentu ws. UE

0
Podziel się:

Senat chce, by rząd nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy przedstawiał
parlamentowi informację na temat wdrażania prawa UE. Taką poprawkę senatorowie zaproponowali w
środę do tzw. ustawy kompetencyjnej, która dotyczy współpracy rządu i parlamentu w sprawach UE.

Senat chce, by rząd nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy przedstawiał parlamentowi informację na temat wdrażania prawa UE. Taką poprawkę senatorowie zaproponowali w środę do tzw. ustawy kompetencyjnej, która dotyczy współpracy rządu i parlamentu w sprawach UE.

Zmiany w polskim prawie dotyczące współpracy rządu i parlamentu w sprawach unijnych są konieczne m.in. dlatego, że Traktat Lizboński, który wszedł w życie w grudniu 2009 roku, zwiększył uprawnienia parlamentów narodowych państw członkowskich Unii w procesie stanowienia prawa wspólnotowego.

Zgodnie z ustawą kompetencyjną, Rada Ministrów ma przedstawiać Sejmowi i Senatowi, nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy, informację o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej. Rząd ma też przekazywać Sejmowi i Senatowi projekty stanowisk Polski w sprawie projektów aktów ustawodawczych UE (nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania tych projektów).

Nowe prawo przewiduje też m.in., że Rada Ministrów przekazuje Sejmowi i Senatowi, niezwłocznie po ich otrzymaniu: projekty umów międzynarodowych, których stroną mają być Unia Europejska lub Europejska Wspólnota Energii Atomowej, projekty decyzji przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie, projekty aktów Unii Europejskiej nie mających mocy prawnej, w szczególności propozycje wytycznych przyjmowanych w sferze unii gospodarczej i pieniężnej.

Ponadto ustawa reguluje zasady występowania przez Sejm lub Senat do Trybunału Sprawiedliwości UE. W przypadku otrzymania przez premiera - przesłanej przez marszałka Sejmu (lub Senatu) uchwały Sejmu (lub Senatu) w sprawie wniesienia do Trybunału Sprawiedliwości UE skargi w sprawie naruszenia przez akt ustawodawczy Unii zasady pomocniczości, premier niezwłocznie, z zachowaniem terminów wynikających z prawa Unii Europejskiej, wnosi skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jak mówił podczas środowej debaty w Senacie przewodniczący Komisji Unii Europejskiej Edmund Wittbrodt (PO), w jednej z poprawek komisja proponuje, by rząd przekazywał parlamentowi projekty stanowisk odnośnie wszystkich dokumentów unijnych, nie tylko aktów ustawodawczych, jak chciał Sejm.

Zaproponowano ponadto poprawkę, zgodnie z którą obie izby parlamentu miałyby monitorować prace związane z wykonywaniem przez rząd prawa unijnego w Polsce. Senatorowie zaproponowali, by rząd nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy przedstawiał parlamentowi informację na temat wdrażania prawa Unii w naszym kraju.

"Polska należy do tych państw, w których są największe zaległości jeżeli chodzi o wdrażanie prawa unijnego do prawodawstwa krajowego. Zajmujemy prawie ostatnie - 24. - miejsce w UE pod tym względem" - powiedział Wittbrodt. Dodał, że według stanu na lipiec nasz kraj nie wdrożył 36 dyrektyw unijnych.

Kolejna z zaproponowanych przez Senat poprawek zakłada, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2011 roku. Sejm chciał, by stało się to trzy miesiące po jej uchwaleniu.

Głosowanie jeszcze na obecnym posiedzeniu Senatu.(PAP)

mzk/ ura/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)