Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W sobotę - Onko-Olimpiada, dla dzieci z chorobą nowotworową

0
Podziel się:

Onko-Olimpiada 2007 czyli pierwsze,
międzynarodowe igrzyska sportowe dla dzieci i młodzieży
cierpiących na choroby nowotworowe, odbędzie się w sobotę na
terenie warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. W zawodach
wystartuje 190 osób w wieku 6-21 lat, w tym z Rosji i Ukrainy.
Patronat nad imprezą objęła Maria Kaczyńska.

Onko-Olimpiada 2007 czyli pierwsze, międzynarodowe igrzyska sportowe dla dzieci i młodzieży cierpiących na choroby nowotworowe, odbędzie się w sobotę na terenie warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. W zawodach wystartuje 190 osób w wieku 6-21 lat, w tym z Rosji i Ukrainy. Patronat nad imprezą objęła Maria Kaczyńska.

"Olimpiada jest przygotowana w sposób profesjonalny" - zapewnił w poniedziałek na konferencji prasowej członek Komitetu Honorowego Onko-Olimpiady - Jacek Wszoła. "Jak na prawdziwe igrzyska przystało, na początku imprezy zapłonie olimpijski znicz, a zawodnicy, którzy zwyciężą, dostaną prawdziwe medale, specjalnie bite na tę okazję przez Mennicę Państwową" - dodał.

Młodzi sportowcy wystartują w takich dziedzinach jak: bieg na 100 metrów, pływanie stylem dowolnym i wyścig na wózkach inwalidzkich. Rozegrane zostaną również mecze piłki nożnej. Każdy zawodnik dostał od swojego opiekuna medycznego zgodę na start w danej dziedzinie.

Zawodom będzie towarzyszyć festyn, podczas którego na scenie wystąpią m.in. Monika Brodka i Patrycja Markowska. Ambasadorem Onko-Olimpiady jest Małgorzata Foremniak. Wydarzenia sportowe komentować będzie Włodzimierz Szaranowicz z TVP.

"Igrzyska będą powtarzane co rok, poprzez zawody chcemy pomóc chorym dzieciom w powrocie do normalnego życia" - wyjaśnił Tomasz Osuch, prezes Fundacji Spełnionych Marzeń, która współorganizuje imprezę. "Leczenie choroby może trwać od ok. półtora roku do nawet ośmiu lat. Zawody dodadzą małym pacjentom otuchy i siły do dalszej walki o normalne życie" - podkreślił.

Leszek Walczak, lekarz i ojciec 10-letniej Agaty, która startuje w igrzyskach, zaznaczył, że Polacy nie wiedzą zbyt wiele na temat chorób nowotworowych. "Chorym pozostaje się przez całe życie, mam nadzieję, że Onko-Olimpiada uzmysłowi ludziom jak ważne w ramach profilaktyki są regularne badania" - powiedział.

Fundacja Spełnionych Marzeń powstała w 2002 roku z inicjatywy Małgorzaty i Tomasza Osuchów, których syn chory na białaczkę, zmarł w wieku 11 lat. Fundacja opiekuje się dziećmi z chorobami nowotworowymi. W 2006 roku otworzyła "Dom Spełnionych Marzeń" w Zalesiu Górnym, dokąd mali pacjenci przyjeżdżają na tygodniowe turnusy, by wziąć udział w tzw. programach aktywizujących.

Posiadłość tę udostępniła Fundacja Orimari z Lichtensteinu, która dofinansowuje działalność ośrodka. Fundacja ta jest współorganizatorem Onko-Olimpiady. (PAP)

mwo/ wkr/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)