Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sokółce impreza popularyzująca wiedzę o Tatarach polskich

0
Podziel się:

Popularyzacja historii, tradycji i kultury tatarskiej w naszym kraju, to
główny cel 12. Międzynarodowej Letniej Akademii o Tatarach Polskich, która w niedzielę zakończyła
się w Sokółce (Podlaskie).

Popularyzacja historii, tradycji i kultury tatarskiej w naszym kraju, to główny cel 12. Międzynarodowej Letniej Akademii o Tatarach Polskich, która w niedzielę zakończyła się w Sokółce (Podlaskie).

W tym roku organizatorzy postanowili wprowadzić do programu imprezy więcej elementów widowiskowych, przyciągających publiczność. Stąd nie tylko wykłady i festyny, ale również np. turniej konnych łuczników czy inscenizacja bitwy pod Kłuszynem, której 400. rocznica minęła niedawno.

W piątek w Sokółce odsłonięto też Pomnik Wielokulturowości na Podlasiu, który ma przypominać, że to region zamieszkany przez przedstawicieli różnych wyznań i narodowości.

W turnieju strzelania z łuku podczas jazdy na koniu wzięło udział ponad dwadzieścia osób, w tym goście z Turcji, Anglii i Niemiec. Jak powiedział PAP Józef Konopacki ze Związku Tatarów Polskich, w przyszłym roku będzie próba zorganizowania otwartych mistrzostw kontynentu w konnym łucznictwie.

Konopacki podkreślił, że zawody mają przypominać tradycje tatarskie i dawny sposób walki charakterystyczny dla lekkiej jazdy, jaką byli Tatarzy. Przypominaniu ważnych historycznych momentów służyła również inscenizacja bitwy pod Kłuszynem z 1610 roku, gdy dużo mniejsze siły Rzeczpospolitej, oparte o husarię, pokonały wojska rosyjskie i szwedzkie. W prezentacji wzięło udział ok. 50 osób z kilku grup pasjonatów tzw. rekonstrukcji historycznych.

Historia osadnictwa tatarskiego na ziemiach dawnej RP ma już ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej, Jan Długosz podaje rok 1397.

Od tego czasu, aż do II wojny światowej, Tatarzy uczestniczyli we wszystkich ważniejszych wystąpieniach zbrojnych. Brali udział w bitwach pod Grunwaldem, Kircholmem, Wiedniem i Maciejowicami. Jeszcze w kampanii wrześniowej 1939 roku w 13. Pułku Ułanów Litewskich był szwadron tatarski.

Na ziemie polskie przynieśli ze sobą islam. W XVI-XVII wieku zatracili ostatecznie swój język i wiele obyczajów, nazwiska rodowe uległy spolszczeniu. Osadnictwo tatarskie na Podlasiu rozpoczął w II połowie XVII wieku Jan III Sobieski; kontynuowali je królowie sascy.

Ilu jest Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów Polskich. Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na ok. 5 tys. osób.

Znaczenie tatarskiej historii na ziemiach polskich docenił brytyjski następca tronu książę Karol, który w marcu, w czasie wizyty w Polsce odwiedził Kruszyniany, gdzie jest jeden z dwóch ostatnich na ziemiach polskich, zabytkowych meczetów. (PAP)

rof/ mok/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)