Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Trybunale Konstytucyjnym spotkanie w rocznicę Konstytucji 3 Maja

0
Podziel się:

Z okazji 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyło się uroczyste
spotkanie w Trybunale Konstytucyjnym. Wziął w nim udział m.in.
udział prezes Sądu Konstytucyjnego Litwy Romualdas Urbaitis. Wykład, poświęcony konstytucji
marcowej wygłosił prof. Henryk Olszewski.

Z okazji 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyło się uroczyste spotkanie w Trybunale Konstytucyjnym. Wziął w nim udział m.in. udział prezes Sądu Konstytucyjnego Litwy Romualdas Urbaitis. Wykład, poświęcony konstytucji marcowej wygłosił prof. Henryk Olszewski.

Urbaitis podkreślił, że litewski Sejm kilka dni temu przyjął uchwałę zachęcającą do godnego uczczenia 220 rocznicy konstytucji 3 Maja. Jak dodał, przyczynia się to m.in. do lepszego poznania historii. Według niego tak jak w minionych wiekach, tak obecnie jest coś, co łączy Polskę i Litwę - to przynależność do Unii Europejskiej. "Tak jak kiedyś tak obecnie Polska i Litwa mają wspólne interesy jak i zagrożenia" - powiedział litewski gość.

Zaznaczył, że wiele decyzji w Unii Europejskiej wypracowywanych jest na zasadzie kompromisu, ale istotne jest podkreślanie tego, co wspólne obydwu narodom, czyli kulturowe, humanistyczne i religijne dziedzictwo jak i niezbywalne, nienaruszalne prawa człowieka oraz poszanowanie państwa prawa.

Prezes TK prof. Andrzej Rzepliński wskazał na rolę konstytucji 3 Maja w budowaniu państwa prawa. Przypomniał też, że od 25 lat to TK bada konstytucyjność ustaw. Pierwsze swoje orzeczenie o niezgodności przepisów z konstytucją - jak przypomniał - wydał 25 lat temu w budynku Senatu, który użyczył wówczas swojej siedziby Trybunałowi.

Wykład, poświęcony drogom do konstytucji marcowej z 1921 roku wygłosił prof. Henryk Anastazy Olszewski. W spotkaniu w TK wzięli udział m.in. RPO prof. Irena Lipowicz, I prezes SN Stanisław Dąbrowski, prezes KRS Artur Górski oraz sędziowie innych sądów i sędziowie TK w stanie spoczynku.

Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie, a drugą po konstytucji Stanów Zjednoczonych spisaną ustawą zasadniczą na świecie.
((PAP)

edom/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)