Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Warszawie konferencja o 50-leciu podpisania Traktatów Rzymskich

0
Podziel się:

Zdaniem b. premiera, a obecnie
przewodniczącego rady Fundacji im. Roberta Schumana Tadeusza
Mazowieckiego, Polska powinna maksymalne wykorzystać członkostwo w
UE, w tym również środki, które co roku otrzymuje z funduszy
europejskich.

Zdaniem b. premiera, a obecnie przewodniczącego rady Fundacji im. Roberta Schumana Tadeusza Mazowieckiego, Polska powinna maksymalne wykorzystać członkostwo w UE, w tym również środki, które co roku otrzymuje z funduszy europejskich.

Tadeusz Mazowiecki wziął w piątek udział w konferencji "Europa +/- 50" w Warszawie. Uczestnicy spotkania mówili o najważniejszych zadaniach stojących przed Polską w Unii Europejskiej oraz o potrzebie zmian polskiej polityki w stosunku do wspólnoty.

Zdaniem Mazowieckiego, Polska powinna "dobrze osadzić się" w UE, nie tylko w protestach, które - jak zaznaczył - czasem są konieczne, ale także w pozytywnym kształtowaniu wspólnoty.

Drugie najważniejsze dla Polski zadanie - to według Mazowieckiego - zaangażowanie się w prace nad Traktatem Europejskim. Zwrócił uwagę, że dyskusje w tej sprawie powinny toczyć się nie tylko w zaciszu gabinetów, ale również na forum publicznym. Zaznaczył, że o polskim stanowisku w tej sprawie wiemy "ciągle za mało".

Mazowiecki zwrócił ponadto uwagę na zmianę postrzegania naszego członkostwa w UE przez społeczeństwo. W jego ocenie, nastroje społeczne wyprzedzają nastroje klasy politycznej, a przede wszystkim "niektórych partii rządzących".

Według Mazowieckiego, Polacy nie postrzegają Unii jako zagrożenia dla suwerenności naszego państwa. Przeciwnie - jak mówił - uważają, że wspólnota umacnia w Polsce demokrację i gospodarkę rynkową.

Dodał, że w Polsce rodzi się także przekonanie, że są problemy, których nasz kraj nie jest w stanie rozwiązać bez pomocy UE. Jednym z nich - mówił Mazowiecki - jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego.

Prezes Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana Anna Radwan- Roehrenschef powiedziała, że podpisanie Traktatów Rzymskich było zwycięstwem nad okrucieństwami II wojny światowej. "Fundacja Schumana jest po to, żeby to zwycięstwo wykorzystać" - dodała.

"Jesteśmy trzy lata po członkowskie i tak naprawdę to teraz musimy zrobić więcej, niż kiedy szykowaliśmy się do akcesji" - zaznaczyła Radwan-Roehrenschef.

Konferencja "Europa +/- 50", której organizatorem jest Polska Fundacja im. Roberta Schumana, poświęcona jest przeszłości i przyszłości Unii Europejskiej. Zorganizowano ją na tydzień przed obchodami 50. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, które będą miały miejsce w Berlinie.

25 marca 1957 r. w Rzymie sześc państw - Francja, Zachodnie Niemcy, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg - podpisały dwie umowy międzynarodowe ustanawiające Europejską Wspólnotę Gospodarczą oraz Europejską Wspólnotę Energii Atomowej. Organizacje te stały się podwalinami Unii Europejskiej. (PAP)

mhe/ mkr/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)