Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Warszawie rozpoczął się festiwal "Chopin i jego Europa"

0
Podziel się:

Występem Rosyjskiej Orkiestry Narodowej pod batutą Krzysztofa Pendereckiego
rozpoczął się w czwartek w Warszawie 9. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa".
Publiczność usłyszała utwory Chopina, Pendereckiego i Lutosławskiego.

Występem Rosyjskiej Orkiestry Narodowej pod batutą Krzysztofa Pendereckiego rozpoczął się w czwartek w Warszawie 9. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa". Publiczność usłyszała utwory Chopina, Pendereckiego i Lutosławskiego.

Orkiestra towarzyszyła pianistom: Barry'emu Douglasowi i Nelsonowi Goernerowi, który zastąpił Dang Thai Sona. Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 1980 r. odwołał swój udział w koncercie z powodu choroby.

Sala Filharmonii Narodowej w Warszawie była wypełniona po brzegi. Gości przywitał dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener.

"Świat wyobrażony w dziełach Chopina posiada uroki i bogactwa nieprzebrane, a zarazem niezwykle szczególne. Mimo całej swej fantastyczności jest to jednak świat głęboko ludzki, jak głęboko ludzkim jest żarliwe pragnienie ideału" - cytował Lutosławskiego, którego 100. rocznica urodzin przypada w tym roku.

Z tej okazji w festiwalowym programie znalazło się kilkanaście utworów jubilata, a hasło tegorocznego festiwalu brzmi: "Od Chopina do Lutosławskiego".

Powołując się na słowa Lutosławskiego o Chopinie Szklener zaznaczył, że festiwal "przerzuca pomost" pomiędzy muzyką swojego patrona a muzyką XX i XXI w.; jego celem jest śledzenie źródeł twórczości Chopina i odkrywanie przejawów inspiracji jego muzyką wśród kompozytorów przyszłych pokoleń, do współczesności włącznie.

Szklener podkreślił, że w tym roku świętowane będą także rocznice 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Publiczność usłyszy także kompozycje jubilatów z innych krajów i innych, muzycznych epok: Johannesa Brahmsa, Giuseppe Verdiego, Benjamina Brittena i Richarda Wagnera. Świętowane będą także 100. urodziny wybitnego znawcy twórczości Chopina prof. Jana Ekiera.

Koncert otworzyło wykonanie "Muzyki żałobnej" na orkiestrę smyczkową Lutosławskiego - przełomową w jego twórczości kompozycji napisanej ku pamięci Beli Bartoka. Potem Goerner wykonał Koncert fortepianowy e-moll Chopina, a Douglas - Koncert fortepianowy "Zmartwychwstanie" Pendereckiego.

O festiwalu jego dyrektor Stanisław Leszczyński w wywiadzie dla PAP mówił: "Muzyka polska stanowi najważniejszą linię programową festiwalu. W tym roku obok Chopina będziemy prezentować twórczość naszych trzech jubilatów - Lutosławskiego, Pendereckiego i Góreckiego - dlatego muzyki współczesnej będzie więcej niż zwykle. Drugą kluczową linię programową - i to odróżnia "Chopina i jego Europę" od innych festiwali europejskich - stanowi wykonawstwo na instrumentach z epoki. (...) Zależy nam, by otworzyć przed współczesnym słuchaczem świat dźwiękowości stanowiącej naturalne środowisko Chopina. Przy tym nie ma to nic wspólnego z wskrzeszaniem na siłę archaizmów - my pokazujemy muzykę żywą, a walor autentyczności brzmieniowej odkrywa przed słuchaczami nowe, arcyciekawe i nierzadko zaskakujące oblicze znanych dzieł".

Rosyjska Orkiestra Narodowa zaprezentuje się na festiwalu trzykrotnie, także w piątek i sobotę. Dwoma pozostałymi koncertami zespołu pokieruje jego założyciel i wieloletni dyrektor Michaił Pletniew. Podczas piątkowego koncertu orkiestrze towarzyszyć będzie pianista Gerhard Oppitz. Artyści wykonają Koncert fortepianowy Lutosławskiego i utwór "Ognisty ptak" Strawińskiego. Zespół zaprezentuje także "Livre pour orchestre" Lutosławskiego.

W sobotę z rosyjską orkiestrą wystąpi Nikołaj Ługański. W programie koncertu - III Koncert fortepianowy d-moll Siergieja Rachmaninowa i "Pory roku" Aleksandra Głazunowa.

Czwartkowy koncert nie był ostatnim występem na tegorocznym festiwalu także dla Goernera. W poniedziałek pianista weźmie udział w koncercie kameralnym, w którego programie znalazły się kwintety fortepianowe dwóch romantyków: Es-dur Józefa Nowakowskiego i A-dur "Pstrąg" Franza Schuberta. Obok Goernera zagrają: skrzypaczka Lena Neudauer, altowiolistka Katarzyna Budnik-Gałązka, wiolonczelista Marcin Zdunik i kontrabasista Janusz Widzyk.

W piątek 30 sierpnia Goerner weźmie udział w koncercie symfonicznym z utworami Pawła Szymańskiego, Benjamina Brittena i Piotra Czajkowskiego w programie. Obok niego wystąpi pianista Benjamin Grosvenor, solistom towarzyszyć będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Alexandra Liebreicha.

Festiwal "Chopin i jego Europa" to jedno z najważniejszych przedsięwzięć związanych z muzyką poważną w Polsce. Jego organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Patronat medialny nad 9. edycją festiwalu objęła Polska Agencja Prasowa. (PAP)

mce/ tpo/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)